Silné sněžení

Silné sněžení
28.12.2017
Teplé počasí, které panovalo v České republice téměř celé Vánoce přechodně střídá silné sněžení.

Teplé počasí, které panovalo v České republice téměř celé Vánoce přechodně střídá silné sněžení. To dnes od rána komplikuje dopravu zejména v jižních Čechách. S tím, jak se studený vzduch od jihozápadu dostává dál k severovýchodu, postupně sněží i na dalších místech v Čechách. Sněhová pokrývka se vyskytuje i na některých místech v Praze a i v severních a v severozápadních Čechách.

Sněhové srážky se v průběhu dne budou vyskytovat zejména v Čechách, na Moravě ještě zůstane poměrně teplo. Silný jižní vítr však postupně slábne, takže i tam se začíná ochlazovat.

Během noci by se však nad Rakouskem a Maďarskem měla vytvořit další srážková vlna, která zasáhne i Moravu a Slezsko. Tato srážková vlna bude postupovat k severu již ve studeném vzduchu. Vypadá to, že nejsilnější sněžení se bude vyskytovat ve východní polovině Moravy.

Modelové předpovědi očekávají, že by na některých místech v Moravskoslezském a Zlínském kraji, mohlo spadnout až 20 mm srážek.

Sněžení na konci roku 2017 dle meteorologického modelu

Obr. 1 Srážkové úhrny v noci ze čtvrtka na pátek za tři hodiny mohou ojediněle atakovat 10 mm, to by mohlo přinést velké komplikace na silnicích

Zdroj: chmi.cz

Český hydrometeorologický ústav dokonce vydal výstrahu na novou vysokou sněhovou pokrývku. Očekává, že ve vyšších polohách okresů Frýdek – Místek a Nový Jičín může během noci napadnout 20 až 40 cm nového sněhu.

Na většině území Čech a také na západní Moravě se v průběhu noci může vytvořit náledí.

Mapa výstražných informací

Obr. 2 Výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu

Zdroj: chmi.cz

Silné sněžení opět hlásí Velká Británie, kde znovu kolabuje veškerá doprava. Silné mrazy panují ve většině států USA a studený vzduch se dokonce dostává až nad Floridu. I jinak tropická Kuba pociťuje silné ochlazení od severu a teploty se tam pohybují jen kolem 20 °C.

Zima v Evropě se zimou v severní Americe se tedy nedá letos vůbec srovnávat.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup