Silné mrazy v České republice

Silné mrazy v České republice
22.01.2016
Dnes v noci bude od západu přibývat oblačnost, takže teploty v Šumavě pravděpodobně nebudou tak nízké, ale i tak mohou klesnout až k -25 °C. Na Moravě a ve Slezsku však bude zmenšená oblačnost celou noc.

Máme za sebou nejmrazivější noc letošní zimy. Toto tvrzení však neplatí pro celou Českou republiku, protože někde bylo chladněji již na začátku ledna.

Přehled dnešních mrazů v ČR

Nejchladněji bylo dnes v noci na Šumavě. Rokytská slať naměřila -35,3 °C, Březník -32,9 °C, Kvilda – Perla -32,2 °C, Pohoří na Šumavě -30,8 °C a Rolava -29,8 °C.

Dnešní průměrná minimální teplota v České republice činila -14,5 °C.

Byla však místa, kde teplota neklesla ani pod -10 °C. Nejtepleji bylo v Karviné -7,9 °C a v Praze – Klementinu -8,7 °C. Mokošín naměřil -8,8 °C, Slezská Ostrava – 9,3 °C a Semčice -9,5 °C.

Teplota vzduchu klesla i k -30 °C

Obr. 1. Teploty dnes v noci v České republice (v mapě nejsou zaneseny některé stanice)

Zdroj: CHMI.CZ

Hlavní příčiny silných mrazů na Šumavě

Hlavní příčiny silných mrazů na Šumavě jsou jasná obloha, sněhová pokrývka a utišení větru. Takto jednoduše to v tomto případě ovšem nestačí. Další příčinou byl střed tlakové výše, který se v noci nacházel právě v oblasti Šumavy a mohl zde probíhat proces subsidence, tedy sesedání vzduchu. Z tohoto důvodu bývá v centrálních částech tlakových výší zpravidla jasné počasí. 

A pak už na řadu přicházejí místní orografické podmínky. Mělké slatě Šumavy, kdy celá oblast připomíná mělkou misku, jsou ideální pro zadržování ledového vzduchu z vyšších svahů kolem. Tento vzduch sem proudí po západu Slunce vlivem katabatického větru. Nastává záporná energetická bilance. To znamená, že povrch vyzařuje více dlouhovlnného, tedy tepelného záření, než kolik jej přijímá. Zjednodušeně řečeno můžeme říci, že ledový vzduch se zde vyrábí sám.

Katabatický vítr vzniká stekáním chladného vzduchu do údolí

Obr. 2 Stékání katabatického větru do údolí 

Zdroj: INFOMET

Na Moravě budou největší mrazy až zítra ráno

Jistě si pamatujete, že před pár týdny se v Opavě minimální teploty pohybovaly kolem -20 °C. Dnes ráno tam bylo naměřeno -11,4 °C. Obecně v Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji bylo nejtepleji z celé České republiky. Průměr minimálních teplot v Olomouckém kraji činil -13,6 °C, v Moravskoslezském kraji -13,3 °C a v Jihomoravském kraji -13,0 °C. Dnes v noci bude od západu přibývat oblačnost, takže teploty v Šumavě pravděpodobně nebudou tak nízké, ale i tak mohou klesnout až k -25 °C. Na Moravě a ve Slezsku však bude zmenšená oblačnost celou noc.

Zdroje: CHMI.CZ

Autor: TD

frame-scrollup