Shrnutí ranních mrazíků posledních dnů

Shrnutí ranních mrazíků posledních dnů
30.04.2016
Česko zachvátil v minulých dnech chladný vzduch ze severu a probouzející se příroda dostala tvrdou ránu. Nyní přichází na řadu sčítání škod. Víte, jak se chrání této nepříznivé situaci třeba v zahraničí? A je to vůbec možné?

Ranní mrazíky se přiřítily do Česka a několik dní zde setrvávají. Přicházející jaro se zastavilo a vegetace dostala bohužel pořádně zabrat. Kvetoucí ovocné stromy spálil mráz a bílé květy se mění do odstínů hnědé. Ovocné stromy však nejsou zdaleka těmi jedinými zasaženými. V ohrožení jsou i jahodníky či mnohé okrasné keříky.

Zmrznuté květy třešní po jarních mrazech
Obr.: Spálené květy třešní
Foto: Sylvie Grossmannová

Ani nejteplejšímu regionu Česka – jižní Moravě, se nevyhnuly ranní mrazíky. Některé zdroje udávají, že mrazem byla poškozena až jedna pětina vinic. Ředitel svazu vinařů uvádí, že ohroženo mohlo být až 30 % vinic, nejlepší situace byla na Mikulovsku a Znojemsku. Naopak na Velkopavlovicku a Slovácku udeřil mrazík v plné síle. Na vyčíslení škod se zatím musí počkat, jelikož se zatím čeká, jak vinná réva zareaguje. Ale již nyní se počítá s nižší úrodou oproti letům minulým, i přesto že vinice může znovu obrazit. Zpravidla však druhotně obražené hlavy, neurodí tolik hroznů.

Následkem nízkých teplot došlo ke zmrznutí vinice
Obr.: Zmrzlá viná réva
Zdroj: ucanr.edu

V Česku se nejčastěji proti mrazu brání zahradníci nejrůznějšími typy přikrývek přes netkané textilie po speciálně upravené ochranné plachty. Existují však i originálnější přístupy. Ochránit ovocné stromy před mírným mrazíkem je možné pomocí nádob s vodou, jenž položíme pod korunu stromu. Odpařováním vody se vytváří opar – mlha, jenž je schopen slabý mráz „odzbrojit.“ Další možnost, kterou využívaly hojně naši předci, je dýmování. Jak název napovídá, pod stromem se založí malý požár např. s menších větví a teplý kouř pak funguje jako štít před ranním nepřítelem. Ochranu stromů je možné vytvořit i za pomocí rozprašovače vody, kdy lehký postřik stromů vytvoří na květech tenký film, který krátkodobě může pomoci před zmrznutím. Důležité je však vytvořit spíše rozprašovačem mlhu,  protože voda nesmí stékat z větviček a pupenů.

Jarní mrazíky můžou zničit úrodu, proto se k ochraně sadů používá zadýmení
Obr.: Burgunsko zažívá nejhorší pozdní mráz od roku 1981, pomáhající dýmováním 
Zdroj: decanter.com

A jak na to jdou ve světě? Tak třeba Švýcaři minulé noci rozdělali na svých vinicích ohně v pravidelných úsecích, díky čemuž neměl mráz žádnou šanci. V USA se zase běžně používají obří větráky, které mají za úkol chladný vzduch, jenž klesá svou těžkou vahou oproti okolí dolů, neustále rozhánět, díky čemuž tak dokáží rostliny ubránit.

Ve Švýcarsku bojují s přízemními mrazíky zapalováním svící
Obr.: Hořící švýcarské vinice před dvěma dny
Zdroj: Silvan Rossr

Autor: SG

 

 

frame-scrollup