Sezónní výhled počasí v Evropě

Sezónní výhled počasí v Evropě
18.05.2017
Sezónní výhled počasí na léto je ještě složitější, než výhled na zimu. I přesto se meteorologové z Accu Weather do tohoto experimentování již třetí rok pouštějí. Jaké by mělo být letošní léto?

Sezónní výhled počasí na léto je ještě složitější, než výhled na zimu. I přesto se meteorologové z Accu Weather do tohoto experimentování již třetí rok pouštějí. Jaké by mělo být letošní léto?

Musíme si uvědomit, že léto má od zimy jednu velkou proměnnou a to jsou bouřky. Bouřku máme problém předpovědět hodinu dopředu, ještě těžší je zahrnout tento jev do sezónní předpovědi. Vychází se z faktu, že bouřky se vyskytují ve vzduchové hmotě mezi 8 až 17 °C v hladině 850 hPa. Vyšší teplota už bouřkám nepřeje a v nižší teplotě se vyskytují většinou jen přeháňky. Také je nutno brát v úvahu atmosférické tlaky a vlhkost vzduchu.

Odborníci z Accu Weather předpokládají, že velké vedra zasáhnou především jihovýchodní a jižní Evropu, kde by se teploty mohly i delší dobu pohybovat kolem 35 °C a ojediněle nejsou vyloučeny teploty, které budou atakovat 40 °C. Pokud tedy letos vyrážíte do Itálie, Chorvatska a Řecka je velmi pravděpodobné, že vás čeká horké léto.

Ti co zůstávají ve střední Evropě, se musí připravit na silné bouřky. Podle Accu Weather se od Německa přes Českou republiku a Polsko bude nacházet zóna, kde budou pravděpodobné velmi silné bouřky. Nad střední Evropou by totiž letos mělo docházet ke střetu dvou vzduchových hmot a tyto střety budou produkovat silné bouřky. Zároveň se však očekává, že by se v průběhu léta měla nad naše území dostat jedna výrazná horká vlna, která by mohla teploty dostat až k 35 °C.

Chladnější počasí by mělo zůstat ve Skandinávii, kde by se v průběhu léta mohlo dostavit přechodně teplejší a stabilnější počasí.  Nad Španělskem by se měla udržovat rozsáhlá tlaková výše, takže by zde mohlo být větší riziko požárů, podobná situace bude i v Turecku a sucho se čeká nad východní Evropou, konkrétně nad Ukrajinou a jižní části Ruska.

Frontální zóna by se v průběhu léta měla nacházet v severozápadní Evropě, kde by mělo být chladno a vlhko.

Takový je nástřel letošního léta. Zda bude v České republice opravdu bouřkové, uvidíme.

Předpověď léta v meteorologické předpovědi na rok 2017

Obr. Předpoklad léta nad Evropou

Zdroj: Accu Weather

Autor: TD

frame-scrollup