Sezónní odhad zimy v Evropě

Sezónní odhad zimy v Evropě
18.10.2015
Podle tohoto odhadu by letošní zima měla být divoká v centrální části Evropy. V západnějších oblastech by měly být hlavním rizikem vydatnější deště, kde by zejména v návětrných oblastech mohlo spadnout hodně srážek.

SEZÓNNÍ ODHAD ZIMY 2015/2016 V EVROPĚ

Minulý týden jsme vás informovali o tom, že meteorologové vytvořili odhad toho, jak by mohla vypadat letošní zima v USA. O týden později přišla další zpráva, která popisuje možný průběh počasí v zimě 2015/2016 i v Evropě.

Chladno ve Skandinávii, ale i Velké Británii

Podle meteorologů z Accuweather by letošní zima mohla být velmi studená ve Skandinávii, kde by se měl často udržovat bazén studeného vzduchu. Západně od této oblasti by se daleko častěji než obvykle měla udržovat tlaková výše, která bude pumpovat arktický vzduch do jižních zeměpisných šířek. Dokonce i Velká Británie by měla mít spíše chladnější zimu bez dominantního vlivu Atlantického oceánu.

Mírná zima ve Středomoří

Letošní zima by v jižní Evropě měla patřit k těm mírnějším. Zejména pak jižní části tohoto území, jako jih Španělska, Portugalsko, jižní Itálie a část Balkánu by mohla zažívat i sušší periody střídány těmi vlhkými.

Divoké počasí v centrální části Evropy

Podle tohoto odhadu by letošní zima měla být divoká v centrální části Evropy. V západnějších oblastech by měly být hlavním rizikem vydatnější deště, kde by zejména v návětrných oblastech mohlo spadnout hodně srážek. Více na východě by se měla zvyšovat šance na vpády arktické hmoty ze severu. Od střední Evropy na východ by se tedy mohlo zvyšovat riziko sněhových kalamit.


odhad zimy
Obr. 1: Sezónní odhad zimy 2015/2016 nad Evropou (accuweather.com)

Meteorologové z Accuweather tedy počítají s tím, že frontální osa níží by měla být z Francie přes Alpy dále na východ a po zadních stranách těchto níží by k nám měl pronikat studený vzduch ze severu. Jestli tomu tak bude, se dozvíme v dalších měsících. Je však třeba opravdu důrazně upozornit, že tyto odhady jsou čistě experimentálního charakteru a nejedná se o žádnou oficiální předpověď. Je to pouze odhad možné převládající povětrnostní situaci. V tuto chvíli žádný klimatologický model není schopen přesně předpovídat počasí na delší období. Zprávy o tom, jaká bude zima, tedy berte vždy s velkou rezervou.

Zdroj: http://www.accuweather.com/en/weather-news/2015-2016-europe-winter-forecast-seasonable-london-paris-storms-france-italy-alps/52871620

Autor: TD

frame-scrollup