Severozápadní proudění tropy nepřipouští
Letošní průběh léta zatím určuje severní až severozápadní proudění, které přineslo již dvakrát do střední Evropy velmi chladné počasí a které zabraňuje tropickým teplotám. Ve středu a ve čtvrtek toto proudění na pár hodin ustalo a okamžitě maximální teploty v nevýrazném tlakovém poli vyšplhaly nad 30 °C. Pak však od severozápadu přešla studená fronta a tropy opět zůstaly jižně od našeho území.
V dalších dnech se tropického počasí určitě nedočkáme, ale v následujících třech dnech se alespoň můžeme těšit na teploty letní. I ty nám však severozápadní proudění přechodně ohrozí zhruba v polovině příštího týdne, kdy od severozápadu do Polska poustoupí výšková tlaková níže.
Postupné oteplování začne opět až tehdy, ztratí-li výšková tlaková níže vliv na počasí ve střední Evropě. Extrémně vysoké teploty se však zatím střední Evropě vyhýbají. Jazyk horkého vzduchu z Afriky se může do střední Evropy dostat z jihu nebo jihozápadu, nejlépe po přední straně tlakové níže nad západní Evropou. Příští víkend se tento jazyk začne nebezpečně přibližovat, ale zatím to vypadá, že tropické teploty zůstanou ve Středomoří.
Obr. Horký vzduch se od jihu do střední Evropy bude přibližovat, ale zatím to vypadá, že do počasí u nás nezasáhne
Zdroj: wetterznetrale.de
Podle klimatologů je však nereálné, aby se letošní léto obešlo bez tzv. Heat waves (horkých vln). Podle expertů by se cirkulace měla měnit v polovině července, kdy by měla jít Severoatlantická oscilace do záporu.
V České republice se statisticky největší vedra vyskytují spíše až v srpnu. To dokazuje i srpen 2003 nebo 2015, kdy jsme zaznamenali i 20 tropických dnů v jednom měsíci.
Zajímavostí určitě je i to, že Londýn má toto léto více tropických dnů než Praha a dokonce i Norsko má teplejší léto, že Česká republika. Například v Nesbyenu bylo už zaznamenáno 10 tropických dnů a od 25. 6. tam maximální teplota neklesla pod 25 °C.
Autor: TD