S výměnou zimních pneumatik nespěchejte

S výměnou zimních pneumatik nespěchejte
16.03.2016
Počasí do konce března bude stále ovlivňovat proudění od severu až severozápadu, občas i od severovýchodu.

Zítra řidiče pravděpodobně začnou přepadat myšlenky, že by se mohli pomalu začít objednávat do pneuservisů, aby si nechali vyměnit zimní pneumatiky. Ale pozor! Zákon dává povinnost mít zimní pneumatiky až do 31. března. Zároveň však zákon upřesňuje ještě jedna kouzelná věta. „Na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.“ Chcete-li se vyhnout zbytečným problémům, pozorně čtěte následující řádky.

Počasí do konce března bude stále ovlivňovat proudění od severu až severozápadu, občas i od severovýchodu. Díky rozpadlému polárnímu vortexu, o kterém jsme již informovali před několika týdny, se na severu Evropy nachází více ledového vzduchu, než tomu bylo na začátku února. Vzhledem k tomu, že proudění bude přivádět do střední Evropy právě tuto ledovou hmotu, tak musíme se zimními vpády počítat až do konce března.

Předpovědní ensembly meteorologického modelu gfs

Obr. 1 Přehled jednotlivých modelů naznačuje, že teplota ve výšce (cca 1 200 m n. m.) bude v následujících dnech záporná, což se v nižších polohách projeví zejména v nočních hodinách

Zdroj: wetterzentrale.de

Jarní Slunce však může leckoho nachytat. Pomalu se blíží jarní rovnodennost, to znamená, že deklinace Slunce bude rovná nule. Slunce bude mít podobnou sílu, jako ve druhé polovině září a každým dalším dnem bude jeho síla stoupat. To znamená, že pokud se v následujících dnech vyjasní, tak pocit tepla bude znatelný. Ačkoliv vzduch je původem ze severní Evropy, tak Slunce bude aktivní povrch zahřívat a denní teploty mohou růst až k 13 °C.

Problém však nastane po západu Slunce, kdy se těžký studený vzduch bude tlačit do nižších poloh. Při jasném počasí by to znamenalo nějaké mrazy, ale pro dopravu nic nebezpečného. Jiná situace by však mohla nastat při postupu frontálních systémů. V nočních a ranních hodinách se síla Slunce maže a srážky spojené s ledovým vzduchem mohou přinést sněžení, při silnějších srážkách se může vytvořit přechodná sněhová pokrývka. Pokud v takovém případě máte přezuto na letní pneumatiky, tak nesmíte na silnici vyrazit. Jestli tak učiníte, tak výrazně zvýšíte riziko dopravní nehody a zároveň se stanete přispěvateli do státní kasy. Za porušení tohoto zákonu vám může policie uložit blokovou pokutu do 2000 Kč.

Brzdná dráha pneumatik za různých podmínek počasí

Obr. Srovnání brzdné dráhy vozidla při určité rychlosti za různých podmínek na zimních a letních pneumatikách

Zdroj: kei-autocentrum.cz

Na první pohled může být tedy brzké přezutí výhodné, protože se tak vyhnete dlouhým frontám na začátku dubna. Z meteorologického hlediska však nemůžeme sněžení v následujících dvou týdnech vyloučit a dokonce ani ranní přechodná pokrývka není zase tak nereálná.

Autor: TD

frame-scrollup