Rozporuplný leden

Rozporuplný leden
04.02.2016
Letošní leden byl z meteorologického pohledu velmi rozmanitý. Přinesl v podstatě všechny druhy počasí, ale celkově v oblibě moc nezůstane. Byl srážkově podprůměrný a teplotně lehce nadprůměrný.

Letošní leden byl z meteorologického pohledu velmi rozmanitý. Přinesl v podstatě všechny druhy počasí, ale celkově v oblibě moc nezůstane. Byl srážkově podprůměrný a teplotně lehce nadprůměrný.

Nadějný začátek

Začátkem ledna vtrhla zima do střední Evropy ze severovýchodu a to vždy značí studené až ledové počasí. Letos tomu nebylo jinak a na severovýchodě ČR se dokonce vyskytl jeden arktický den.  Srážek však celkově bylo velmi málo. Sníh se vyskytoval jen místy bez ohledu na nadmořskou výšku. Nastal tak paradox, že bylo více sněhu v nížinách než na horách.

Oteplení přineslo srážky na hory

Na konci první lednové dekády však přišlo oteplení od západu a ke se ke slovu dostaly i nějaké srážky. Na horách byly většinou sněhové a některé hory tak mohly konečně tvořit přírodní sněhovou pokrývku. Nejvíce sněhu napadlo na hřebenech Krkonoš a Šumavy, kde se celková sněhová pokrývka přiblížila přechodně až k jednomu metru.  Sněhové peřiny se dočkaly i Beskydy a Jeseníky.

Ochlazení a holomrazy v nížinách

V polovině měsíce se od severu až severovýchodu opět prosadilo studené proudění, které přineslo ochlazení a teploty pod bodem mrazu. Sněhové srážky se však vyskytovaly pouze místy, takže na některých místech v nižších polohách nebyl několik dní sníh a příroda zažívala holomrazy. Na Šumavě však sněhu bylo dostatek a teploty ojediněle spadly až pod -30 °C. Výraznější sněžení přišlo kolem 21. ledna na okluzní frontě.

Extrémní oteplení na konci ledna

Když se příroda na většině území oblékla do sněhové peřiny, vlekaři slavnostně spustili všechny své vleky, tak přišla další rána od paní přírody. Opět otevřela stavidla teplému jihozápadnímu proudění. Tomu proudění, které tu panovalo celý listopad a prosinec. Teploty okamžitě začaly růst nahoru a padalo spoustu teplotních rekordů. Sníh začal mizet ze středních, postupně vyšších a nakonec i z horských poloh. Odolný zůstal pouze technický sníh.

Graf vývoje teplot v lednu 2016 v Praze a v Brně

Obr. 1: Graf maximálních teplot v Praze - Ruzyni a v Brně - Tuřanech

Zdroj: ogimet.com

Autor: TD

frame-scrollup