Rosné body jako u moře

Rosné body jako u moře
27.08.2019
Ještě vyšší rosné body nalezneme například v Karibském moři.

Konec prázdnin se opravdu vydařil a děti si tak mohou poslední týden užít u vody. Jen místy radovánky kazí bouřky, které jsou však hodně lokální. Ne všichni ale současné počasí zvládají dobře. I přesto, že maximální teploty nelámou rekordy a teploty se pohybují maximálně do 30 °C, tak pocit tepla je velký. Může za to původ vzduchové hmoty, která se nad našim územím nachází. Ten hledejme ve Středomoří. Vzduchová hmota se tam celé léto koncentrovala a nasála poměrně hodně vlhkosti z moře. Díky tomu se rosné body pohybují i kolem 22 °C, což jsou velmi vysoké hodnoty. Průměrně se v létě rosné body pohybují kolem 15 °C, jen ojediněle až 17 °C. Teploty rosného bodu nad 20 °C najdeme na pobřeží Řecka, Chorvatska nebo Itálie.

I hodnoty tlak par se pohybují nad 20 °C, to znamená, že jsou splněny podmínky pro dusný den. Při takovém počasí se daleko častěji potíme, špatně se dýchá a fyzické výkony jsou značně omezeny.

Ještě vyšší rosné body nalezneme třeba v Karibském moři. Například v Havaně se pohybují v těchto dnech kolem 25 °C. Vlhkost vzduchu je tam tak vysoká, že venku neusušíte ani prádlo.

Vysoká vlhkost vzduchu má dopad i na počasí. V průběhu dne se tvoří kupovitá oblačnost a místy se objevují i bouřky. Naopak v noci se často vyjasňuje a během rána se vytváří četné mlhy, které se však v průběhu dopoledne velmi rychle rozpouští.

Na konci srpna je tento stav v naších oblastech naprosto výjimečný.

Obr. 1 Vzduchová hmota se k nám dostala od východu a dobře ji znázorňuje potencionální teplota v hladině 850 hpa. Hodnoty přes 60 jsou na našem území extrémní.

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup