Říjnová extrémní ochlazení

Říjnová extrémní ochlazení
05.10.2016
Za dnešní sněžení ve vyšších a na východě přechodně i ve střední polohách mohla tzv. kapka ledového vzduchu, která se vytvořila na přední straně tlakové níže.

Ochlazení, které dnes naplno dorazilo na naše území je opravdu extrémní. Maximální teploty vzduchu se zejména na severovýchodě území pohybovaly jen kolem 7 °C. Velmi nízké budou i průměrné denní teploty. Ty se budou pohybovat kolem 6 °C. Sněhové vločky dnes ráno byly spatřeny i v polohách od 500 m n. m., od 700 m n. m. se místy tvořila sněhová pokrývka a od 900 m n. m. již kraluje zima v plné síle.

O deset dní později dorazilo velmi citelné ochlazení do střední Evropy i v roce 2009. Bylo to 15. října a právě těchto pozdních deset dnů znamenalo, že se sněhová pokrývka dostala i do středních poloh. Tehdy byla situace opravdu vážná, protože spoustu stromů bylo těžkým mokrým sněhem poničeno.

Čerstvý sníh na stromech a v zahradách, jen na cestě nedrží

Obr. 1 V roce 2009 stromy pod mokrým sněhem dostaly zabrat i v nadmořské výšce kolem 400 m n. m.

Zdroj: T. Daněk

V podobném období, jako letos, ale již v roce 1994 přišel vpád studeného vzduchu do České republiky přímo od severu. Dne 6. října onoho roku se teploty pohybovaly dokonce jen kolem 3 až 4 °C, ale nevyskytovalo se tolik srážek, takže sněhové srážky se vyskytovaly jen v horských oblastech a sníh rychle odtával.

Teplota v hladině 850 hPa v roce 1994 nad evropou

Obr. 2 Vpád studeného vzduchu ze severu v roce 1994

Zdroj: wettezentrale.de

Když se podíváme zpět na rok 2009, tak můžeme najít ještě jednu podobnost. Na začátku října se maximální teploty pohybovaly kolem 25 °C. Na mnohých místech teploty přepisovaly maximální rekordy. Během pár dnů se ovšem na naše území dostal ledový vzduch od severovýchodu a ve vyšších hladinách atmosféry se z Polska přiblížila tlaková níže, která přinesla trvalé srážky.

Za dnešní sněžení ve vyšších a na východě přechodně i ve střední polohách mohla tzv. kapka ledového vzduchu, která se vytvořila na přední straně tlakové níže. I přesto, že jsme zde zmínili, některé podobné situace, tak se jedná o velmi vzácní meteorologický jev.

 

Autor: TD

frame-scrollup