Říjen z pohledu meteorologie

Říjen z pohledu meteorologie
01.10.2018
V říjnu je třeba počítat s typickým podzimním počasím. Průměrná oblačnost v tomto měsíci se pohybuje okolo 60 %, což v porovnání se zářím, které má průměrnou oblačnost okolo 45 %, je vcelku velký nárůst. Největší oblačnost v roce má pak listopad.

Na začátku října se v mnohých letech ještě vyskytuje babí léto, tedy přetrvává jasná obloha beze srážek a v údolích se vyskytují ranní mlhy. Teplota v tomto období je přes den poměrně vysoká, ale v noci díky jasné obloze se zemský povrch rychle ochlazuje a rána jsou proto velmi chladná. Trvání babího léta je tak závislé na výskytu oblasti vysokého tlaku vzduchu nad střední Evropou. V říjnu je třeba počítat s typickým podzimním počasím. Průměrná oblačnost v tomto měsíci se pohybuje okolo 60 %, což v porovnání se zářím, které má průměrnou oblačnost okolo 45 %, je vcelku velký nárůst. Největší oblačnost v roce má pak listopad.

Průměrná teplota v říjnu se pohybuje okolo 8,5 °C. Nutno dodat, že mezi říjnem a listopadem dochází, v porovnání s jinými měsíci, k nejvyššímu snížení průměrné teploty a to o více než 5 °C. Úhrn srážek se pohybuje okolo 45 mm, což je v průměru o 5 mm méně než v září (1 mm srážek se rovná 1 litr vody na m2). Během října u nás svítí slunce průměrně 120 hodin, což je v porovnání se zářím pokles o 35 hodin slunečního svitu.

Původ slova říjen je odvozen od jelení říje, která v tomto období probíhá. V Evropě používaný název october je převzat z římského kalendáře, kde byl tento měsíc osmým v pořadí a rok začínal březnem.

Obecné pranostiky pro říjen, jsou tyto. Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají. Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený. Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude. Sněží-li brzy v říjnu, bude měkká zima. Spadne-li v říjnu listí, bude mokrá zima. Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikradne.

frame-scrollup