Říjen v pranostikách

Říjen v pranostikách
01.10.2010
Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají

Původ slova říjen je odvozen od jelení říje, která v tomto období probíhá. V Evropě používaný název october je převzat z římského kalendáře, kde byl tento měsíc osmým v pořadí a rok začínal březnem.


Na začátku října se v mnohých letech ještě vyskytuje babí léto, tedy přetrvává jasná obloha beze srážek a v údolích se vyskytují ranní mlhy. Teplota v tomto období je přes den poměrně vysoká, ale v noci díky jasné obloze se zemský povrch rychle ochlazuje a rána jsou proto velmi chladná. Trvání babího léta je tak závislé na výskytu oblasti vysokého tlaku vzduchu nad střední Evropou. V říjnu je třeba počítat s typickým podzimním počasím. Průměrná oblačnost v tomto měsíci se pohybuje kolem 60 %, což v porovnání se zářím, které má průměrnou oblačnost kolem 45 %, je vcelku velký nárůst. Největší oblačnost v roce má pak listopad.


Průměrná teplota v říjnu, se pohybuje kolem 8,3 °C. Nutno dodat, že mezi říjnem a listopadem dochází, v porovnání s jinými měsíci, k nejvyššímu snížení průměrné teploty a to o více než 5 °C. Úhrn srážek se pohybuje kolem 42 mm, což je o 16 mm méně než v září (1 mm srážek se rovná 1 litr vody na m2). Během října u nás svítí slunce průměrně 119 hodin, což je v porovnání se zářím pokles o 32 hodin slunečního svitu. V loňském roce pamatujeme velký říjnový zvrat počasí. Na začátku měsíce dosahovala teplota k 25 °C a v jeho druhé polovině se dostávala slabě pod nulu a sněžilo, což způsobilo velkou kalamitu na stromech.


Obecné pranostiky pro říjen, jsou tyto. Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají. Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený. Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude. Sněží-li brzy v říjnu, bude měkká zima. Spadne-li v říjnu listí, bude mokrá zima. Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikradne.

frame-scrollup