Říjen 2016 se stane studeným měsícem

Říjen 2016 se stane studeným měsícem
31.10.2016
Jak nakonec dopadnou konkrétní čísla není tedy ještě jasné, ale na jednu zajímavou věc se již můžeme v této chvíli podívat.

Ačkoliv se internetové stránky, noviny i televize plní oteplujícím se klimatem, tak to neznamená, že již nikdy nepřijde zima. Naopak. Chladné měsíce se budou stále vyskytovat a s aktuálním důkazem přispěchal měsíc říjen. Zatím ještě nejsou data kompletní, ale vypadá to, že na většině území bude tento měsíc teplotně podnormální, což je poprvé v tomto roce a nejen to.

Zatím se mluví o odchylce kolem -0,2 °C k referenčnímu období 1961 až 1990. Pokud bychom vzali referenční období od roku 1981 do doku 2010, tak může být odchylka ještě výraznější. Každé místo však bude mít zcela jistě jinou odchylku. Bude záležet na mnoha faktorech. Je pravděpodobné, že chladnější bude východ našeho území, protože tam se dostal na delší dobu chladný vzduch od severu až severovýchodu. Navíc se v tomto prostoru vyskytovalo více srážek a tím pádem i více oblačnosti, která zejména na začátku měsíce značně ochlazovala zemský povrch.

Jak nakonec dopadnou konkrétní čísla není tedy ještě jasné, ale na jednu zajímavou věc se již můžeme v této chvíli podívat.

Poslední měsíc, kdy skončila v České republice teplota se zápornou odchylkou se stal také měsíc říjen a to v roce 2015. Tehdy odchylka činila -0,1 °C. Výrazná záporná odchylka však byla v srpnu 2014, kdy činila -0,7 °C.

V roce 2014 ani v roce 2015 se nestalo, aby dva měsíce po sobě byla odchylka záporná. Naposled to bylo v roce 2013, kdy v únoru činila teplotní odchylka -0,3 °C a v březnu dokonce -3,2 °C. Tento měsíc zasáhly naše území četné sněhové kalamity a zima zde byla až do dubna. Rok 2013 se pak stal druhým nejchladnějším za posledních deset let. Před něj se dostal jen velmi chladný rok 2010, kdy dokonce i celoroční teplotní odchylka skončila na -0,3 °C.

A jak dopadne říjen 2016? Na to si ještě několik hodin musíme počkat.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup