Reportáž o úplném zatmění Měsíce z jižní Moravy

Reportáž o úplném zatmění Měsíce z jižní Moravy
28.09.2015
I já jsem se dnes přidal ke skupině lidí, kteří si včera nastavili budík, dnes ráno vstali, uvařili si kávu a pokusili se řádně zdokumentovat dnešní zatmění Měsíce. Že to nebyla žádná legrace vám asi potvrdí každý, kdo pozoroval z jižní Moravy.

Reportáž o úplném zatmění Měsíce z jižní Moravy
Místo pozorování: Ždánice (okr. Hodonín)
Čas: 01:00 - 06:00 hod.

I já jsem se dnes přidal ke skupině lidí, kteří si včera nastavili budík, dnes ráno vstali, uvařili si kávu a pokusili se řádně zdokumentovat dnešní zatmění Měsíce. Že to nebyla žádná legrace vám asi potvrdí každý, kdo pozoroval z jižní Moravy. Namísto jasné až polojasné oblohy, kterou jsme tak nějak očekávali, bylo skoro zataženo až zataženo.

Měsíc v úplňku
snímek Měsíce v úplňku za nízkou oblačností

Když jsem ráno vstal s pocitem dítěte, které se celý rok těší na Vánoce, aby si pak jednou za celý rok mohlo rozbalit své nové dárečky, trochu mě překvapovala obloha nade mnou. Předpověď skutečně hovořila o nízké oblačnosti a případnou ranní mlhou, ale že by to bylo až tak drastické, tomu jsem odmítal uvěřit. Ale co, řekl jsem si, že to vydržím od začátku do konce a začal jsem s přípravou. Vzal jsem si sebou dalekohled a kompakt a pokusil se o pár prvních snímků Měsíce v úplňku, když se objevil mezi trhlinami v oblačnosti.

Asi ode dvou hodin až do půl čtvrté pak nastalo zatmění z trochu jiného pohledu - byla to oblaka, kdo zastínil Měsíc a nedovolil mi pozorovat Měsíc, jak se pomalu zanořuje do zemského stínu. Naštěstí pro mě se ale před čtvrtou hodinou začalo vyjasňovat a pak mi moje trpělivost přinesla první růže - byl jimi rudý Měsíc. Pokusím se vám popsat, co jsem viděl, ale nikdo z vás si to nedovede představit, dokud sám něco podobného neuvidí. Měsíc, na který jsme si tak zvykli, byl najednou oranžové až červené barvy, zářil mnohem méně než obvyklý úplněk, ale přesto si ho nešlo na obloze nevšimnout.

 

Zatmění Měsíce
snímek Měsíce ve fázi úplného zatmění

Na rozdíl od loňského zatmění Slunce se letošní zatmění Měsíce odehrávalo spíše v chaosu a improvizaci, než v pořádku a vypočítavosti - alespoň u mě tak tomu bylo. Obloha nade mnou byla najednou plná hvězd a skoro žádná oblaka, která by mi zakryla výhled na Měsíc, už se také neobjevila. A Měsíc.. Měsíc v zemském stínu.. který naprosto dominuje všemu dění na obloze. Myslím, že pokud jste něco takového viděli, jste z toho ještě nadšení - a tím spíše, pokud jste něco takového viděli poprvé, jako já.


Zatmění Měsíce

snímek Měsíce, který se pomalu vynořuje ze zemského stínu

Pokud jste při dnešním zatmění pořídili i vy nějaké fotografie, zašlete nám je na naši facebook stránku a my ty nejlepší snímky zveřejníme v novém albu. Budeme se na vaše snímky těšit.

Autor: PH

frame-scrollup