Řeky ještě budou stoupat

Řeky ještě budou stoupat
02.06.2013
Hladiny řek se během neděle budou nadále zvyšovat, v Praze 3. SPA, tedy povodňové ohrožení v poledne

V sobotu a v noci na neděli spadlo nejvíce srážek v Krkonoších, Jizerských horách, Krušných horách, na Šumavě a na Příbramsku. Za tuto dobu spadlo v těchto lokalitách okolo 75 mm, na zbytku Čech mezi 20 až 50 mm a na Moravě do 25 mm. (1 mm se rovná 1 litru vody na metr čtverečný).

Díky těmto srážkám, došlo k výraznému zvýšení hladin vodních toků a místy byly překročen 3. SPA. V povodí Berounky byl 3. SPA překročen na Úslavě, Úhlavě, Radbuze, Klabavě, Litavce a dolním toku Berounky. V povodí Vltavy byl 3. SPA překročen na Otavě v Sušici, na Blanici, Polečnici, Vltavě v Českém Krumlově a Březí, v povodí Malše, na dolním toku Lužnice v Bechyni, na Smutné a Skalici.

V povodí Sázavy byl 3. SPA překročen na Chotýšance v Slověnicích, na Mastníku v Radíči a na Flájském potoce v Českém Jiřetíně. V povodí horního Labe byl 3. SPA překročen na Labi v oblasti Vestřev a Les Království a na toku Úpy. V povodí horní Jiery byl 3. SPA překročen na horním toku v oblasti Jablonce nad Jizerou. Dále byl 3. SPA překročen na Smědé v Předlánce a na Flájském potoce v Českém Jiřetíně.

Vzhledem k předpokládaným srážkám se předpokládá, že na návětrných stranách hor v oblasti Čech, kromě Orlických hor spadne do nedělní noci mezi 30 až 70 mm a na ostatním území Čech mezi 10 až 50 mm. Což bude znamenat nadále vzestupy hladin. V Praze se očekává v poledne dosažení 3. SPA.

Prakticky pro celé území Čech je v platnosti výstraha ČHMÚ na povodňové ohrožení, povodňovou pohotovost, velmi vydatný déšť a vydatný déšť. Aktuální výskyt srážek. Aktuální výskyt oblačnosti. Dlouhodobá předpověď počasí.

 

frame-scrollup