Rekapitulace zimy 2016/2017 III.

Rekapitulace zimy 2016/2017 III.
04.05.2017
Letošní jaro patřilo k těm nejnestabilnějším vůbec.

Letošní jaro patřilo k těm nejnestabilnějším vůbec. Během dvou měsíců se vystřídalo veškeré počasí, které se na našem území vyskytuje v průběhu jednoho roku. Letos bohužel v opačném a ve zcela nelogickém pořadí.

 

Březen 2017

Letošní březen byl pro milovníky jarního počasí opravdu příznivý. Srážkově skončil březen průměrný, ale teplotně výrazně nadprůměrný. Odchylka za tento měsíc totiž činí 3,7 °C. Nevyskytla se žádná výrazná sněhová situace, jako tomu bylo například v loňském roce. Hory však měly poměrně dost sněhu ze zimy, takže zimní sezóna na horách pokračovala poměrně bez problémů. Na konci března se velmi výrazně oteplilo a průměrná teplota vzduchu byla o 8 °C vyšší, než činní dlouhodobý normál. Na některých místech dokonce teploty atakovaly 25 °C a Česká republika byla jeden den nejteplejší z celé Evropy. Březen 2017 byl druhým nejteplejším březnem za posledních 138 let.

Meteorologické velíčiny v březnu 2017

Obr. 1 Vývoj počasí v březnu 2017

Zdroj: chmi.cz

 

Duben 2017

Tak jak březen skončil, duben začal. Maximální teploty se pohybovaly kolem 23 °C. Již v první dekádě dubna se však začalo ochlazovat, a toto ochlazování nebralo konce. Duben šel přesně v opačném trendu, než je normální. Na začátku měsíce se vyskytovaly četné bouřky, které dokonce neustávaly ani v nočních hodinách, což je typické pro červen nebo červenec. Postupné ochlazování však přineslo sněhové vločky, a postupně dokonce místy i sněhovou pokrývku do nížin. V Jeseníkách a na konci dubna i v jižních Čechách byla sněhová kalamita. Ovocné stromy, které již vykvetly, místy pomrzly. Aby toho nebylo málo, tak v posledních dubnových dnech na východě Moravy vydatně pršelo a hrozila i povodeň. Vodní toky se však naštěstí rozlily jen do polí. Duben tak nabídl veškeré meteorologické menu. Vysoké teploty, jasné dny, bouřky, kroupy, silný vítr, vydatný déšť, mráz, četné přeháňky, trvalé a silné sněžení, sněhové jazyky, sněhové závěje, náledí a místy výraznou sněhovou pokrývku. 

Autor: TD

Zdroj: chmi.cz

frame-scrollup