Řehoř a březen v pranostikách a číslech

Řehoř a březen v pranostikách a číslech
12.03.2013
Na svatého Řehoře šelma sedlák, který neoře. Řehoř a březen v pranostikách a číslech

Svátek Řehoře, který připadá na 12. 3. je jedním z nejvýznamnějších dnů z hlediska pranostik v březnu. Řehořské pranostiky jsou například tyto: Na svatého Řehoře šelma sedlák, který neoře. Na svatého Řehoře, čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře. Řehoř vytlúká ledy z lesa. Na svatého Řehoře den s nocí v jedné míře.

Název měsíce března je pravděpodobně odvozen od přírody a to od doby, kdy kvetou břízy. Ve starém římském kalendáři, byl březen prvním měsícem v roce. Slované také slavili nový rok v březnu v den jarní rovnodennosti, kdy jakože začínal nový život. V březnu okolo 21 dne nastává jarní rovnodennost, to znamená, že slunce překračuje světový rovník a přesouvá se na severní polokouli. Den začíná být delší než noc, takže se země více prohřeje a teploty se začínají razantněji zvyšovat.

Březnové počasí se vyznačuje proměnlivostí a během měsíce se ve většině let vyskytuje minimálně týden, kdy počasí má zimní ráz, jsou celodenní mrazy, z oblohy padá sníh a vytváří se krátkodobá sněhová pokrývka. Březen má zpravidla také minimálně týden teplého počasí, kdy převládá jasná až polojasná obloha a teplota během dne překoná 12 °C. Březen je tak měsícem, kdy se zima „pere“ s jarem o nadvládu nad počasím a až v dubnu jaro zvítězí.

Průměrná teplota se v březnu pohybuje okolo 3 °C, což je skoro o 4 °C více, než v únoru. Březen je prvním měsícem v roce, kdy se průměrná teplota vyskytuje nad nulou. Průměrný úhrn srážek dosahuje 35 mm (1 mm srážek se rovná 1 litru vody na m2). Což je jen nepatrně více než v únoru. Březen tak patří mezi měsíce s nejmenším úhrnem srážek, už v dubnu se množství srážek zvýší o 50 %.  Trvání slunečního svitu se pohybuje okolo 110 hodin za měsíc. Oproti únoru je nárůst slunečního svitu přibližně 60 hodin.

Obecné pranostiky pro březen následují. Březen, za kamna vlezem. Březnové slunce má krátké ruce. Jestli březen kožich stáhl, duben by rád po něm sáhl. V březnu prach a v dubnu bláto – sedlákovi roste zlato. Kolik březnových mlh, tolik červencových lijáků.

 leden, únor, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec

frame-scrollup