Reakce na dlouhodobou předpověď

Reakce na dlouhodobou předpověď
11.08.2018
Tyto dlouhodobé předpovědi pracují na základě dlouhodobých modelů a pravděpodobnost, že tyto prognózy vyjdou se blíží k hranicím 50 %.

Dnes vyšla od Českého hydrometeorologického ústavu opět dlouhodobá předpověď počasí na následující týdny a bohužel se stala obětí několika zavádějících informací, které si v následujícím článku rozebereme. Jedná se o články pod těmito odkazy

https://www.novinky.cz/domaci/480333-umorna-vedra-se-vraci-ceka-nas-tyden-s-teplotami-az-33-stupnu.html

 

a

 

https://zpravy.idnes.cz/pocasi-mesicni-vyhled-predpoved-meteorolog-chmu-f6c-/domaci.aspx?c=A180811_135335_domaci_fer

 

Tyto dlouhodobé předpovědi pracují na základě dlouhodobých modelů a pravděpodobnost, že tyto prognózy vyjdou se blíží k hranicím 50 %. Média tyto předpovědi vyžadují, takže je meteorologové každých deset dnů vydávají.

Už téměř 50% úspěšnost je velmi špatná a když se k tomu přidá špatná interpretace médií, tak je vlastně všechno špatně.

„Vedra nás budou provázet po celý zbytek prázdnin, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve svém měsíčním výhledu. Ochlazení a návrat k teplotám obvyklým pro dané období by měl přijít až na počátku září, kdy by se rtuť teploměru měla šplhat k průměrných 20 stupňům. „ píšou novinky.cz

Ano čeká nás pravděpodobně nadprůměrné teplé počasí a také srážkově podprůměrné počasí, ale rozhodně nebudou celé prázdniny vedra. (jaká je definice vedra?) Příští týden budeme moci mluvit o vedrech v pondělí, kdy k nám na jeden den pronikne opět horká vzduchová hmota, ale už z pondělí na úterý nás přejde studená fronta a teploty spadnou na letní hodnoty. Další oteplení nás čeká pravděpodobně na konci příštího týdne, ale to už rozhodně není tolik jisté.

„Teploty budou překonávat rekordy pro daný týden z roku 1952,“ píše Český hydrometeorologický ústav. Pokud vyjdou nejteplejší modely, tak by mohl být následující týden nejteplejší, protože právě v tomto týdnu se průměrné teploty od roku 1952 snižují, rozhodně nás však nečeká teplejší týden, než byl tento a ani se mu zdaleka nevyrovná.

Pokud opravdu chcete čerpat informace z dlouhodobých předpovědí a neodradila vás ani nízká úspěšnost, tak doporučujeme si nastudovat správnou interpretaci těchto předpovědí na http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/dlouhodoby-vyhled-pocasi.

A co vidíme na meteorologických modelech my? Následující týden bude letní, v pondělí s tropickými teplotami a večer s bouřkami a přeháňkami. Na konci týdne budou na některých místech v Polabí, středních Čechách, střední a jižní Moravy teploty atakovat opět 30 °C.

Autor: TD

frame-scrollup