První úplné zatmění slunce tohoto roku

První úplné zatmění slunce tohoto roku
10.03.2016
Na evropském kontinentě jste nic nemohli postřehnout. Za to v Asii a Austrálii měli „sluneční žně“. Avšak úplné či částečné zatmění slunce bylo možné zahlédnout pouze v jihovýchodní části asijského kontinentu, včetně Indonésie a centrální části pacifických ostrovů. Zakrytí slunečního kotouče umožnilo vzniku řadě nádherných fotografií, z nichž některé si dnes ukážeme.

Včera 9. března 2016 se pro miliony lidí na chvíli zastavil čas. Obyvatelé jihovýchodní Asie se vydali do ulic či na střechy budov, místy se přerušila školní výuka či pracovní proces, aby mohlo začít jedno z nejkrásnějších představení, které naše planeta Země nabízí.

Holub dívající se zatmění Slunce
Obr.: Částečné zatmění Slunce v Kathmandu, Nepál.
Zdroj: © REUTERS/Navesh Chitrakar

V Indonésii a dalších regionech centrálního Pacifiku probíhalo úplné zatmění slunce, v částech kontinentální Asie a Austrálie bylo zase možno sledovat zatmění částečné. Dle NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) bylo možné pozorovat zatmění na ploše více jak 14 000 km dlouhé a 156 km široké (v nejširším místě).

Krásné zatmění slunce v Thajsku přivedlo hodně pozorovatelů
Obr.: Částečné zatmění slunce bylo vidět přes chrám Wat Pho v Bangkoku, Thajsko.
Zdroj: © REUTERS/Jorge Silva

Zatmění slunce je způsobeno Měsícem, který se postaví mezi naši planetu a sluneční kotouč. Úplné zatmění, jak název napovídá, je situace, kdy nám celé Slunce z oblohy zmizí a můžeme vidět jen záři sluneční koróny, jenž běžně vidět není. Částečné zatmění jak pak způsobeno zakrytím různě velkého kousku Slunce.

Snímek úplného zatmění Slunce na obloze
Obr.: Úplné zatmění Slunce je zachyceno ve městě Ternate, v indonéské Moluky.
Zdroj: © BAY ISMOYO/AFP/Getty Images

Pokračující zatmění slunce
Obr.: Částečné zatmění slunce v Phnompenhu v Kambodži.
Zdroj: © TANG CHHIN SOTHY/AFP/Getty Images

Zatmění slunce a prolétávající letadlo nad Singapurem
Obr.: Částečné zatmění nad Singapurem 
Zdroj: © REUTERS/Edgar Su

Autor: SG

frame-scrollup