První sníh letošní zimy v nížinách

První sníh letošní zimy v nížinách
19.11.2018
Na většině našeho území v noci na dnešek byly zaznamenány srážky v podobě sněhu. Nízké teploty kolem nuly mohly v některých lokalitách způsobit komplikace na silnici, přičemž docházelo nejčastěji k namrzání vozovky. Před náledím varoval do dopoledních hodin i ČHMÚ.

Ačkoliv sníh by měl přinášet dle pranostiky už 11. listopadu svatý Martin, na bílém koni nakonec přijela Romana. O bohaté sněhové nadílce však nemůže být řeč. Sníh se objevil především v jižní polovině naší země, ale nevyhnul se ani Krkonoším a částečně se dočkaly i západní Čechy. V průměru napadlo okolo 3 cm. Pod vlivem dnešních teplot vzduchu většinou nad bodem mrazu, však spadlý sníh mnohdy opět mizí.

Slabé sněžení se opět vrátí dnes večer už jen ojediněle a v nížinách se očekává spíše déšť se sněhem.  Teploty se budou pohybovat mezi 0 až -4 °C a opět se může tvořit nebezpečná ledovka. Sníh se na našem území objeví i zítra během dne. Nejvíce zasažená bude opět jižní část České republiky. V polohách pod 400 metrů se však spíše očekávají srážky smíšené, na východě převládne déšť, který ve večerních hodinách může nebezpečně namrzat.


Obr.: Výška sněhové pokrývky dnes ráno v 7:00
Zdroj: ČHMÚ

Ve středu pocítíme mírné oteplení. Denní teploty vzduchu naměříme mezi 1 až 5 °C, v noci pak +2 až -2 °C. Sníh se objeví již pouze v nadmořských výškách nad 800 metrů, postupně až nad 1 200 m. A podobný scénář se odehraje i ve čtvrtek, kdy se denní teploty ještě o 1 – 2 °C zvednou. Ojedinělý déšť nebo mrholení nás bude provázet také v pátek.

A ve stejném duchu se ponese i víkend, přičemž zatažená až oblačná obloha přinese i místy déšť. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 1 až 6 °C, v noci se rtuť teploměru bude pohybovat v rozmezí 3 až -2 °C.

frame-scrollup