První "hot wave" je tady

První "hot wave" je tady
03.06.2019
První narušení tohoto horkého vzduchu bude ve čtvrtek.

Zatímco květen skončil letos o 2 až 3 °C pod dlouhodobým normálem a byl to tak nechladnější květen za posledních 25 let, tak červen to vzal úplně z jiného konce. Již první červnový den se maximální teploty dostaly na většině území na letní hodnoty a včera a dnes dokonce na mnohých místech bylo naměřeno kolem 30 °C. Zažíváme totiž první “hot wave“ tohoto léta.

Horká vlna přichází každé léto a většinou nezůstane jen u jedné. V roce 2015 jich bylo více než deset a toto léto se zařadilo k nejteplejším historii. Naopak v roce 2010 jsme moc horkých vln od jihu neměli a léto patřilo k těm nechladnějším tohoto století.

První letošní horkou vlnu způsobila tlaková výše, která se nasunula nad střední Evropu. Díky této tlakové výše se počasí nad střední Evropou stabilizovalo a teploty tak mohly stoupat. Zároveň se nad západní Evropou udržuje brázda nízkého tlaku vzduchu a po její přední straně se k nám dostává horký vzduch z jihu. První narušení tohoto horkého vzduchu bude ve čtvrtek, kdy přes nás bude postupovat studená fronta, která se však zároveň bude rozpadat a za ní se příliv teplého vzduchu bude obnovovat. Další studená fronta bude přecházet v sobotu, ale za ní se k nám nasune tlaková výše, takže se sice ochladí, ale opět se bude vyjasňovat, takže přes den bude pocitově stále teplo.

Od úterý do soboty se však každý den mohou vytvořit místní bouřky, které budou ojediněle silné.

Příští týden už se modely rozcházejí, ale vypadá to, že se opět začne oteplovat. Některé modely dokonce čekají další “hot wave“, kdy už by teploty mohly atakovat i 35 °C.

Obr. 1 Vývoj teplot v hladině 850 hpa z pohledu ensáblů GFS

Zdroj: wetterzentrale.de

frame-scrollup