Protislunce - seriál Optické jevy v atmosféře

Protislunce - seriál Optické jevy v atmosféře
19.11.2015
Protislunce má podobu mlhavé bělavé skvrny a i díky své jedinečné poloze na obloze si protislunce nemůžeme splést s žádnými jinými halovými jevy.

Seriál: Optické jevy v atmosféře
Díl 20. Protislunce


Vítám vás u dvacátého dílu tohoto seriálu o atmosférických optických jevech. Minule jsme se zabývali parhelickým kruhem, bočním sluncem a Lowitzovy oblouky. Nyní se budeme bavit o dalších jevech, které lze na parhelickém kruhu pozorovat také. Dnes to bude protislunce.

Protislunce (nebo též antihelium), patří mezi halové jevy, a tak podobně jako každý halový jev i tento úkaz lze pozorovat jen tehdy, je-li na obloze dostatečně silný zdroj světla (Slunce) a jsou-li v atmosféře přítomny ledové krystalky. Protislunce patří k vzácněji pozorovaným halovým jevům, nicméně bystrému pozorovateli určitě jen tak neunikne. Má podobu mlhavé bělavé skvrny a i díky své jedinečné poloze na obloze si protislunce nemůžeme splést s žádnými jinými halovými jevy.

Protislunce vzniká na opačné straně, než kde se právě nachází slunce (podobně, jako duha). Na rozdíl od duhy je to však halový jev, který vzniká pouze za přítomnosti ledových krystalků vhodných tvarů a vhodné orientace. Vytváří se na parhelickém kruhu a zajímavé je, že v tomto pomyslném bodě se kříží hned několik halových jevů - o těch se budeme bavit příště. Skutečnost, že se zde halové jevy kříží, by mohla znamenat, že protislunce samo o sobě vůbec neexistuje.

protislunce
Snímek protislunce
Autor snímku: Herald Edens


Protislunce však bylo pozorováno i samostatně, kdy se na obloze ostatní jevy, které se zde kříží, vůbec nevyskytly - a proto je v současné době považováno za samostatný halový jev. Jsou to však jevy velice slabé, a tak tuto teorii zatím nemůžeme zcela vyvrátit. O vzniku protislunce se toho stále mnoho neví - existuje ale několik dalších teorií. Jedna z nich například říká, že by protislunce mohlo vznikat dvojitým odrazem světla uvnitř sloupcových ledových krystalků. Dokázat to ale bude ještě oříšek. Tento fenomén zkrátka patří mezi ty halové jevy, které jsou stále opředené rouškou tajemství a i díky takovýmto jevům je meteorologie zajímavá věda, ve které je stále co objevovat.

V příštím díle se zaměříme na další halové jevy, které lze také pozorovat na parhelickém kruhu.

Autor: PH

frame-scrollup