Prosinec zimu opět nepřínáší

Prosinec zimu opět nepřínáší
10.12.2015
Dny jsou krátké, Slunce je nízko, ale zima stále nepřichází. V posledních několika letech celkem pravidelný jev.

Dny jsou krátké, Slunce je nízko, ale zima stále nepřichází. V posledních několika letech celkem pravidelný jev. Až na pár výjimek prosinec nevyužívá předpoklady, které má k dispozici. K letošnímu prosinci se však vzhlíželo poněkud odlišně. Tento měsíc byl totiž poslední, který mohl nějak korigovat průměrnou roční teplotou, která je zatím velmi vysoká. Ale také to měl být měsíc, který by zvedl srážkové průměry. Vždyť zejména na Moravě tento rok aspiruje na nejsušší v historii!

Srovnání úhrnů srážek za střednědobbé období

Obr. 1 Zejména na Moravě spadlo k 6. 12. 2015 pouze 50 až 75 % srážek než činní průměr 1961 -2010 .(CHMI)

Synoptická situace, která nastala po přechodu teplé fronty v neděli 29. 11., je velmi špatná. Vlastně je nejhorší, která v tomto období mohla nastat.  Tlakové výše, které panují nad Středomořím, letos nechtějí slábnout a neustále nás ovlivňují i ve střední Evropě. Zároveň však Atlantik nepřetržitě produkuje tlakové níže, které díky tlakovým výším na jihu Evropy musejí směřovat nad Británií a Skandinávii. To všechno se děje v ose proudění, která je nakloněna od jihozápadu. To znamená, že k nám neustále proudí teplý vzduch. Bohužel díky tomu, že frontální dráhy se nacházejí severně od České republiky, tak se nevyskytují téměř žádné srážky. Včera a v noci přes naše území sice přešla studená fronta, ale nepřinesla žádné významné srážkové úhrny.

Tato situace v tuto chvíli není příznivá pro nikoho, protože:

  • Zejména na Moravě stále trvá sucho
  • Vlekaři nemohou zasněžovat díky velkému teplu
  • Lidé v nížinách trápí díky inverzi smog

Příčiny této situace hledejme zejména v kladné NAO, která na začátku prosince dosahovala velmi vysokých hodnot. Dále v koncentraci ledové hmoty nad Antarktidou, která se netlačí do jižních zeměpisných šířek a v celkové akumulaci tepla z letošního roku.

Příští týden by mohl přinést částečně změnu, protože modely se začínají rozcházet. Uvidíme, do jaké míry se počasí změní.

Jednotlivé ansámbly meteorologického modelu GFS dne 10. prosinec 2015

Obr. 2 Jednotlivé modely se kolem 17. 12. 2015 začínají v předpovědi rozcházet.(wetterzentrale.de)

 

Autor: TD

frame-scrollup