Prosinec v číslech a pranostikách

Prosinec v číslech a pranostikách
09.12.2013
V prosinci trvá sluneční svit 40 hodin, spadne 35 mm srážek a průměrná teplota je -0,5 °C

Název měsíce je odvozen buď od slova „prosinět“ což znamená prosvítat, nebo od slova „siný“ což znamená šedivý. Dny jsou totiž v prosinci často mlhavé a slunce svítí nejméně z celého roku. Ve starořímském kalendáři byl měsícem desátým, tedy december. Odsud se dostalo označení tohoto měsíce do většiny evropských jazyků.

21. prosince je zimní slunovrat. Slunce stojí nad obratníkem Kozoroha a v tento den je na severní polokouli nejkratší den v roce. Průměrná teplota vzduchu se v prosinci pohybuje okolo -0,5 °C, což je oproti listopadu pokles o 4 °C. Průměrný úhrn srážek dosahuje 35 mm, což je oproti listopadu pokles o 10 mm. (1mm srážek se rovná 1 litru vody na metr čtverečný). Prosinec patří mezi měsíce s nejmenším úhrnem srážek. Sluneční svit je z celého roku nejnižší právě v tomto měsíci, průměrně svítí slunce 40 hodin, což je oproti listopadu pokles o 10 hodin.

Významné prosincové dny z pohledu pranostik jsou Barbora, Štědrý den a Hod Boží vánoční. Prosincové pranostiky jsou tyto: Když prosinec bystří, po vánocích jiskří. Prosinec, když je mu zima, halí se v bílý kožich. Prosinec naleje a leden zavěje. Je-li prosinec deštivý, mírný a proměnlivý, není se kruté zimy báti. Mrazy, které v prosinci brzy ochabnou, znamenají zimu mírnou. Studený prosinec – brzké jaro. Po studeném prosinci bývá úrodný rok. Mnoho sněhu v prosinci  - mnoho ovoce a trávy.

 leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad

frame-scrollup