Proč Slunce svítí ?
Lidé si slunečního svitu odedávna velice považovali, protože v něm viděli cosi výjimečného. Dokonce v něm viděli i svého boha, který jim dopřává světlo, teplo, střídání dne a noci a také čtyř ročních období, což vše probíhalo s téměř dokonalou pravidelností. Slunce nám také pomohlo pěstovat užitečné rostliny a bylo pro nás tedy odjakživa symbolem života.
Slunce, se všemi těmi planetami obíhajícími kolem něj, se stejně může postarat o to, aby naše víno zrálo, jakoby nemělo v celém vesmíru nic jiného na práci.
Galileo Galilei
Později to byl právě Galileo Galilei, kdo zjistil, že Slunce není dokonalé těleso, ale že se na jeho povrchu nacházejí sluneční skvrny. A další výzkum tohoto tělesa později přispěl také k pochopení toho, že slunce, které vídáme ve dne na obloze, je ve skutečnosti hvězda - ta samá hvězda, kterých vidíme v noci na obloze miliony. A že kterákoliv z těch milionů hvězd ve skutečnosti může pro někoho také býti sluncem.
By NASA/SDO (AIA) [Public domain], via Wikimedia Commons
Jak se věda a technika postupně rozvíjela, dospěli jsme i k prvním pokročilejším názorům o tom, co to vlastně slunce je, z čeho se skládá a jak je staré. Slunce je koule o průměru asi 1,39 milionu kilometrů a jeho teplota v jádře se pohybuje v řádech milionů stupňů Celsia. A právě jádro je zdrojem toho obrovského množství energie, z nichž i to malé procento, které na naši planetu dopadá, má naprosto zásadní vliv nejen na klima naší planety, ale i na to, že se zde mohl kdysi vyvinout život v takovéto podobě. Ve slunečním jádru probíhá za nepředstavitelných teplot a tlaků slučování lehkých prvků (především vodíku) v prvky těžší. Uvolňuje se při tom ohromné množství energie, které postupně proniká na povrch a v podobě světla a tepla je vyzařováno dál do vesmíru. A podobný proces se odehrává ve všech hvězdách ve vesmíru.
Autor: PH