Proč se střídají roční období ?

Proč se střídají roční období ?
27.12.2015
Každý z nás ví, že se na Zemi střídají čtyři roční období, ale víte s naprostou jistotou, proč k tomu dochází ?

Pokud byste se zeptali náhodných kolemjdoucích, proč se mění roční období, možná by vám odpověděli, že je to kvůli změnám ve vzdálenosti Země – Slunce. Opravdu to se změnami ročních období souvisí  a nebo je toto tvrzení nepravdivé? Dnešní článek vám v tom udělá jasno.

 

Vzdálenost mezi Zemí a Sluncem se skutečně každoročně mění a to o pět milionů kilometrů. To se nám na první pohled může zdát jako obrovské číslo, ale pokud si připomeneme, že průměrná vzdálenost Země-Slunce (takzvaná střední vzdálenost Země od Slunce nebo též 1 astronomická jednotka) je rovna přibližně sto padesáti milionům kilometrům, jsou změny v řádu jednotek milionů naprosto zanedbatelné. Léto totiž na severní polokouli nastává paradoxně v období, kdy je vzdálenost Země od Slunce největší.

Oběžná dráha Země okolo Slunce ve čtyřech obdobích

By Tauʻolunga (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

 

Hlavní příčina změn ročních období tkví opravdu někde jinde. Má to co dělat se sklonem zemské rotační osy vůči rovině ekliptiky – tedy jakýmsi pomyslným úhlem mezi spojnicí severního a jižního pólu a rovinou, po které se pohybuje většina planet sluneční soustavy. Tento sklon je dnes roven přibližně dvaceti třem stupňům a neustále se mění.

Sklon zemské rotační osy

By Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

via Wikimedia Commons

 

Nakonec, přesvědčit se o tom, že zemská rotační osa není kolmá na rovinu oběžné dráhy, se můžete sami přesvědčit a vystačíte si s pouhým okem. Každý z vás si ale jistě uvědomuje, že v létě je slunce na obloze mnohem výš než v zimě. A v důsledku toho se mění sklon, pod kterým dopadají na různá místa na zemském povrchu sluneční paprsky. V létě na naše území dopadají paprsky pod největším úhlem a mají tedy nižší tendenci se rozptylovat v atmosféře. Většina jich je pohlcena zemským povrchem, který se tak rychle zahřívá, vyměňuje si teplo s okolím a z pohledu nás, lidí, je tak venku větší teplo než v zimě.

 

Z toho také vyplývá, že zatímco na severní polokouli teď máme zimu, na jižní polokouli právě panuje léto. Ale nebojte, již brzy bude situace opačná.

 

Autor: PH

frame-scrollup