Proč je v Čechách chladněji ?

Proč je v Čechách chladněji ?
15.08.2017
Česká republika většinou leží na bojišti dvou vzduchových hmot, tropické a oceánské

Vzhledem k tomu, že přibývá dotazů na téma, proč je na Moravě stále tepleji než v Čechách, tak si vysvětlíme tuto otázku v dnešním článku.

V první řadě je nutno si uvědomit, co přináší v létě chladnější počasí. To do České republiky nepřichází od severu, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale od západu nebo maximálně severozápadu. Ve vrcholném létu se totiž i na jihu Finska či Švédska teploty pohybují kolem letních hodnot. Je pravda, že ze severu tropy nepřicházejí, ale ani zima ne. Nejvíce počasí v létě ve střední Evropě ochladí oceán.

Čím více na západ, tak tím je větší pravděpodobnost toho, že toto území bude ovlivněno chladnou vzduchovou hmotou, kterou by jste mohli znát například na Islandu či v Anglii.

Česká republika většinou leží na bojišti dvou vzduchových hmot, tropické a oceánské. Morava má však daleko častěji nad sebou teplejší vzduchu, protože studené fronty se nad střední Evropou vlní. Za vše může masiv Alp, který frontu zpomaluje a někdy i zastavuje. Když je teplo na jihovýchodě agresivní, tak dokonce studená fronta může couvat.

Podobná situace nastala minulý týden a některé modely už naznačují, že by se to samé mohlo opakovat i v tomto týdnu.

Teploty na Moravě budou o 10 °C vyšší než v Čechách

Obr. Některé modely naznačují, že by se v sobotu mohlo nad našim územím opět vytvořit extrémní teplotní rozhraní

Zdroj: wetterzentrale.de

V takovém případě jsou na Moravě a někdy i ve východních Čechách tropy, v středních, severních a jižních Čechách se vyskytují bouřky a v západních Čechách se maximální teploty mohou pohybovat kolem 20 °C.

Jistě si dovedete představit, jak těžké bylo tvořit předpovědi v době, kdy naše republika měla na délku 750 km. Ve východní části Slovenska se už vliv Atlantiku téměř neprojevuje.

 

Autor:TD

 

frame-scrollup