Proč je obloha modrá ?

Proč je obloha modrá ?
07.01.2016
Když jde o vědu, je na místě ptát se sebe samých i na ty nejzákladnější otázky.

Věc, která nám připadá naprosto přirozená – obloha je modrá. Co ale způsobuje, že vidíme právě tuto barvu ? A proč se při východu a západu slunce obloha mění do červena ? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, ale věřím, že po přečtení tohoto článku si již tento fakt mnozí z vás dokáží vysvětlit.

 

Modrá obloha bez mráčku na podvečerním nebi 

 

Abychom pochopili, proč vnímáme oblohu právě modře, musíme si nejdřív osvěžit základy optiky. Všichni z vás jistě dobře vědí, že světlo lze pomocí optického hranolu rozložit do světelného spektra. Světelné spektrum se skládá z barev od červené, oranžové přes žlutou, zelenou až po modrou a fialovou a dalo by se snad zjednodušeně říci, že každému odstínu připadá určitá vlnová délka. Největší vlnovou délku má světlo z červené oblasti spektra, nejmenší pak z modrá a fialové.


Východ slunce nad probouzející se krajinou


Jistě jste si všimli, že při východu či západu slunce je sluneční kotouč zabarven do červena. Podobný efekt lze pozorovat i při východu či západu Měsíce a asi  jste se již někde dočetli, že toto zbarvení má na svědomí zemská atmosféra – přesněji rozptyl světla v ní. Je to pravda a právě kvůli rozptylu světla jsme se bavili o vlnových délkách. Světlo s kratší vlnovou délkou totiž hůře prochází atmosférou – skupinky molekul vzduchu, od kterých se odráží do všech směrů, pro něj představují velkou překážku. To světlo žluté je v tomto ohledu průraznější, ale ani ono si se skupinkami molekul nedovede úplně poradit. Konečně světlo červené prochází atmosférou vůbec nejlépe, takže v momentě, kdy vychází slunce nad obzor, potkává světlo putující ze Slunce na své dráze nejvíce molekul vzduchu. Tam dojde k rozptylu světla a všechny barvy kromě červené jsou rozptýleny jinam.

 

Ohnivě rudý západ slunce

 

Když budeme ještě dále pozorovat východ slunce, postupně si na obloze všimneme červených, oranžových a žlutých odstínů až se nakonec dostaneme rovnou k modré. Modrou oblohu pak vidíme díky tomu, že sluneční kotouč už je dost vysoko na obloze a my můžeme z největší části pozorovat světlo z fialové oblasti spektra, které je atmosférou nejvíce rozptytováno. Na fialovou barvu je ale naše oko jen velmi málo citlivé a tak vnímá výsledný obraz modře.

 

Autor: PH 

frame-scrollup