Probuzenou přírodu čeká velká zkouška, přichází citelné ochlazení

Probuzenou přírodu čeká velká zkouška, přichází citelné ochlazení
10.04.2017
Před námi je velké ochlazení, které by mohlo s přestávkami trvat celý následující týden a vše by mělo vyvrcholit na Velikonoce.

Při pohledu z okna se tomu dnes ani nechce věřit, ale od zítřejšího dne začnou pro přírodu krušné časy. My lidé se na změnu počasí můžeme připravit daleko lépe, stačí vytáhnout bundy a deštníky a schovat na chvíli kola či kolečkové brusle do sklepa. Před námi je velké ochlazení, které by mohlo s přestávkami trvat celý týden a vše by mělo vyvrcholit na Velikonoce. Co na to řeknou rozkvetlé meruňky, broskve nebo čerstvě nasazené cibulky na zahrádkách?

Ochlazení na začátku dubna podle modelu gfs

Obr. 1 Jednotlivá ochlazení v tomto týdnu podle různých modelů

Zdroj: wetterzentrale.de

Příroda po roce opět stojí před těžkým úkolem. Vypořádat se s ochlazením, které přichází po velmi teplém březnu. V podstatě od prosince do března bylo naše území téměř neustále pod vlivem vyššího tlaku vzduchu. To se tento týden změní a ve střední Evropě začne převládat severozápadní až severní proudění, které bude letos velmi studené. Musíme se připravit na četné přeháňky, které mohou být přechodně sněhové i ve středních polohách a ojediněle je nemůžeme vyloučit ani v nížinách. To co je však nejvíce nebezpečné, jsou mrazy, které mohou nastat při nočním vyjasnění. Situací, které mohou takové mrazy přinést je v tomto týdnu hned několik. Není tak divu, že hlavním tématem zahrádkářů či sadařů je, jak zabránit poškození rostlin mrazem.

Pojďme si představit některé možnosti, třeba vás některé z nich inspirují.

Chemická ochrana

Postřik měďnatými nebo biologickými přípravky, pokud se v době květu očekává výskyt mrazíku do -5 °C

Textilní ochrana

Speciální textilní materiál, kterým se obalují zejména keřovité či malé rostliny, mohou zabránit zejména ledovému větru.

Zavlažování vodou

V průběhu kritické noci zavlažovat teplou vodou kořenové rostliny, tento postup je však možné uskutečnit do -5 °C, při překročení této teploty by mohlo dojít i ke zmrznutí vody, která by pak na rostlinu mohla mít destruktivní účinky.

Dýmování

Sousedé asi nebudou mít radost, ale pro ovocné stromy velmi účinné. Stačí plechový sud naplnit do půlky listím a větvemi, přidat trošku vody a dýmení může začít. V sudu bude materiál hořet pomalu a dlouho. Teplota kouře bude strom dostatečně chránit.

Antimrazové svícne

Pokud by měly být mrazy opravdu silné, tak je tu ještě možnost použití antimrazových svícnů. Ty například loni použili vinaři v Rakousku či ve Švýcarsku a měli o 70% menší škody, než jejich kolegové v Česku či na Slovensku. V tomto případě však nesmíte oheň nechat bez dozoru.

Pomáhající plameny svící při boji s jarními mrazy

Obr. 2  Vytápění přímo pod stromem je asi nejlepší metoda, ale pouze s dozorem

Zdroj: gertrick.de

Autor: TD

frame-scrollup