Příští týden vydatně zaprší, opravdu všude?

Příští týden vydatně zaprší, opravdu všude?
22.07.2017
Přes naše území bude v pondělí postupovat samostatná tlaková níže, na přední straně bude nasávat teplý a vlhký vzduch z jihu a na její zadní straně už k nám bude proudit chladnější vzduchová hmota.

Vypadá to, že se přeci jen po delší době začíná blýskat na lepší časy, co se týče srážek. Sucho je na některých místech opravdu výrazné, ale předpovědi jsou pozitivní. Nad naším územím se od čtvrtka udržuje teplotní rozhraní, které odděluje velmi teplý vzduch na jihovýchodě od chladného na severozápadě. Již ve čtvrtek se na první srážkové vlně vyskytly místy intenzivní srážky a vypadá to, že v dalších dnech budou srážkové hody pokračovat.

Radaoré odhady srážek, vysoké srážkové úhrny na jihu území

Obr. 1 Sumace srážek za čtvrteční den

Zdroj: chmi.cz

Dnes by to ještě měly být spíše lokální přeháňky a bouřky, ve kterých může ojediněle spadnout až 30 mm srážek, ale zítra a v pondělí by mohly být srážky plošnější, některé modely dokonce počítají i s extrémně velkými srážkovými úhrny.

Přes naše území bude v pondělí postupovat samostatná tlaková níže, na přední straně bude nasávat teplý a vlhký vzduch z jihu a na její zadní straně už k nám bude proudit chladnější vzduchová hmota. Jistě si pamatujete, že jsme vás již v našich článcích několikrát informovali o tom, že kombinace bouřek a trvalého deště může přinést poměrné extrémní úhrny. Podobná situace by mohla nastat právě během pondělního dne.

Podle globálního modelu GFS by místy mohlo spadnout i přes 180 mm za 144 hodin, na druhou stranu můžete vidět, že tento model na střední Moravě, kde je největší sucho předpokládá pouze 5 mm. 

Předpokádané množství srážek pro nadcházející týden do 28. července 2017

Obr. 2 Model GFS a jeho sumace srážek

Zdroj: wetterzentrale.de

Model Aladin nebo ECM čeká, že srážky nebudou tak extrémně vydatné a budou spíše plošnější. ECM předpokládá, že během následujících 144 hodin spadne 30 až 60 mm, podobného názoru i je model Aladin. I tyto modely však očekávají, že více srážek by mělo spadnout zejména na severu Čech. Vše se však bude ještě měnit a situace budeme pečlivě sledovat.

Autor: TD

frame-scrollup