Příští týden místy napadne sníh

Příští týden místy napadne sníh
05.12.2018
Vše započne studená fronta, která přes střední Evropu bude přecházet ze soboty na neděli.

Jak již jsme vám naznačovali ve včerejším článku, tak během víkendu přijde výraznější změna v synoptické situaci nad střední Evropou. Teplé západní proudění postupně vystřídá chladné severozápadní a postupně i studené severní proudění. Tato proudění přinesou nejprve na hory, postupně do středních a nakonec i do nižších poloh sněhové vločky. Zejména vyšší polohy se na počátku příštího týdne dočkají sněhové pokrývky a v průběhu příštího týdne se místy sněhová pokrývka vytvoří i v nižších polohách.

Vše započne studená fronta, která přes střední Evropu bude přecházet ze soboty na neděli. Zatímco v sobotu se bude jednat na celém území o dešťové srážky, tak v neděli bude hranice sněžení postupně klesat.

Obr. 1 Ochlazení je příští týden velmi pravděpodobné

Zdroj: wetterzentrale.de

V neděli večer se sněhové srážky budou vyskytovat od nadmořské výšky 800 m n. m., ale v průběhu pondělí bude tato hranice postupně klesat i do 400 m n. m. Od nadmořské výška cca 600 m n. m. se bude tvořit sněhová pokrývka. 

Obr. 2 Sněhová pokrývka se postupně vytvoří na většině území České republiky

Zdroj: wetterzentrale.de

Ve vlhkém severozápadním proudění se budou vyskytovat četné přeháňky, které budou od pondělního večera sněhové i v nižších polohách. V nočních hodinách se může vytvářet sněhová pokrývka i v nižších polohách. Budou se tvořit tzv. přeháňkové koridory, ve kterých se mohou objevovat krátké sněhové bouře, kdy dohlednost bude klesat i pod 500 m. V tuto chvíli samozřejmě není jasné, kde se tyto srážkové koridory vytvoří.

Zimní počasí by mělo vydržet celý příští pracovní týden.  Nejvíce srážek samozřejmě spadne na horách, kde se bude projevovat návětrný efekt. V těchto oblastí se může vyskytovat i trvalejší sněžení.

Autor: TD

frame-scrollup