Příroda je až pět týdnů napřed
Rekordně velmi teplé období, které ve střední Evropě trvá prakticky od dubna, má za následek v přírodě několik zmatků, které se nedají srovnat se žádným jiným rokem. Letošní vegetace je zhruba o pět týdnů napřed, než je normál. Ovoce už je na mnoha místech dávno zralé, jablka a hrušky padají ze stromů, jako na konci září a to je teprve konec srpna. Víno, které obvykle zraje v průběhu září, někdy dokonce až na začátku října už je také zralé. Letos by se vinařům mohla povést nejlepší úroda z červeného vína, protože to potřebuje větší teplo a hodně Slunce. Dokonce byl vypracován pokus, že pokud by letos měli na střední Moravě a v Polabí růst některé středomořské tropické ovoce, tak by se velmi pravděpodobně povedlo vypěstovat velmi kvalitní úrodu. Samozřejmě, pokud se letos bude jednat jen o extrémní záležitost, tak se k tomuto kroku nikdo nebude ubírat, ale pokud se podobná léta začnou opakovat častěji, tak se možná brzy dočkáme různých experimentů, které mohou přinést zajímavé překvapení.
Na některých teplých a suchých místech už listy mají žlutou barvu a zelenou bychom hledali jen těžko. Opět se budeme opakovat, když řekneme, že takto příroda vypadá v první polovině října. Je velmi pravděpodobné, že na konci září, už některé stromy budou bez listí a budou se připravovat na zimu, která však přijde kdy? Pokud bude teplé počasí pokračovat i v dalších měsících, tak může u přírody nastat obrovská zmatenost.
Jediná záchrana je od Slunce, které každým dnem má menší sílu a dny se zkracují. Rok 2018 ještě není u konce, ale už teď je pravděpodobné, že se bude jednat o jeden z nejextrémnějších v historii. Co přinese podzim a začátek zimy? Bohužel meteorologické modely opět naznačují, že by se na začátek září měla vytvořit nad Skandinávii tlaková výše a to by znamenalo opět sucho a teplo.
Autor: TD