Příliv velmi studeného vzduchu vrcholí

Příliv velmi studeného vzduchu vrcholí
16.05.2016
Poslední takto výrazný vpád v tomto období nás zavádí do roku 1995, kdy se nad střední Evropou vyskytovala ještě o něco chladnější vzduchová hmota.

Do České republiky dorazila další vlna studeného počasí. I přesto, že se již zdálo, že chladné počasí na konci dubna bude posledním výdechem letošní zimy, tak stále nemůžeme zimu 2015/2016 uzavřít. Kolem tlakové níže západně od Skandinávie došlo k opětovnému nasátí ledového vzduchu od severozápadu a podružná tlaková níže nad Polskem slouží jako pumpa a dostává tento ledový vzduch hodně daleko na jih.  Ten by se měl dostat až na hranice Maďarska a Slovenska.

Velmi studený vzduch je opět charakteristický klasickým denním chodem, kdy přes den převládá proměnlivá oblačnost a tvoří se četné přeháňky, které mohou být ojediněle i s bouřkou. Vzhledem k tomu, že ve vysokých nadmořských výškách je opravdu velmi chladno, tak se od nadmořské výšky kolem 1000 m n. m. vyskytují srážky sněhové. Od nadmořské výšky 1200 m n. m. se dokonce může přechodně vytvořit sněhová pokrývka, která však okamžitě odtává. Ve večerních hodinách dochází k rozpuštění oblačnosti a to je situace, kterou samozřejmě nevidí rádi zahrádkáři. I přesto, že noc už je poměrně krátká, tak teploty mohou kolem třetí hodiny ranní spadnout až k 0 °C a přízemní teplota může být záporná.

Polovina května roku 2016 a na Labské boudě mrzne

Obr. Sněhová přeháňka z Labské boudy

Zdroj: chmi.cz

Právě následující noc by měla být tou nejchladnější v tomto týdnu a bude záležet, kde se utiší vítr a vyjasní. Pokud se nacházíte v údolí a v méně zastavěném území, tak doporučujeme citlivější rostliny uchránit.

V tomto období se samozřejmě chladné počasí vyskytuje celkem pravidelně, vždyť se jedná o klasickou singularitu ledových mužů, ale takto ledový vzduch nad střední Evropou už tak častý není.

Poslední takto výrazný vpád v tomto období nás zavádí do roku 1995, kdy se nad střední Evropou vyskytovala ještě o něco chladnější vzduchová hmota.  V těchto dnech se průměrná teplota v 850 hPa pohybuje až 8 °C než je běžný normál.

Situace u nás v roce 1995

Obr. 2 Rok 1995 a ledový vzduch nad střední a severní Evropou

Zdroj: wetterzentrale.de

Počasí, které zde dnes panuje se vyskytuje například na Islandu v průběhu léta.

frame-scrollup