Přijede Martin na bílém koni?

Přijede Martin na bílém koni?
06.11.2017
Již v sobotu budou jmeniny slavit Martinové. V tento den už všichni netrpělivě vyhlížejí příjezd bílého koně svatého Martina. Bude skutečně o víkendu sněžit?

Svatý Martin z Tours byl římský voják, poustevník a biskup, který žil ve 4. století. Stal se jedním z prvních neumučených obětí, které církev označila za svaté. Asi nejznámější pověstí spojenou s touto legendární postavou se stala příhoda, kdy sv. Martin obdaroval žebráka svou částí pláště. Až v Čechách se začal sv. Martin spojovat s příchodem zimy, tedy po slavném příjezdu na bílém koni.  V historických pramenech však o bílém oři není ani zmínky.

Naši předci neodmyslitelně spojovali 11. 11. s prvním zasněžením krajiny. Sněhových přeháněk se však dočkají jen obyvatelé vyšších poloh. Očekává se, že místy napadne sníh nad 800 m, nicméně vydatné sněžení se v tomto týdnu neočekává. Z mapy ČHMÚ je jasně vidět, že aktuálně sníh leží jen na horách a tak tomu prozatím zůstane.

Výška sněhové pokrývka na začátku listopadu
Obr.: Sněhová
Zdroj: ČHMÚ

Zítra bude spíše oblačno až zataženo a ojediněle se vyskytne slabý déšť, na Moravě místy i polojasno. Na jihovýchodní Moravě teploměry ukážou až 14 °C, zbytek území naměří okolo 11 °C. V podobném duchu se bude odehrávat i středa. Teplota vzduchu již bude o něco nižší v rozmezí 8 – 12 °C, na jihozápadě kolem 7 °C. Ve čtvrtek se objeví místy slabý déšť, nad 900 metrů budou srážky už sněhové. O den později se sněžení může objevit nad 800 m. V noci teploty vzduchu budou místy klesat k nule.

Víkend bude opět ve znamení oblačné až zatažené oblohy, místy se opět objeví déšť a přeháňky, na horách opět v podobě sněhu. Při zmenšené oblačnost se v noci teploty dostanou až k -2 °C. Přes den do 9 °C. Svatý Martin se tedy ukáže pouze ve vyšších nadmořských výškách, zhruba nad 700 až 800 m.

Svatý Martin, dělící se o svůj plášť
Obr.: Svatý Martin
Zdroj: Waldorfská škola Olomouc

Autor: SG

frame-scrollup