Přes naše území přechází studená fronta, vyloučit nelze ani bouřku

Přes naše území přechází studená fronta, vyloučit nelze ani bouřku
09.03.2017
Estofex očekává, že by se v Čechách a na jihozápadní Moravě mohla ojediněle objevit noční bouřka.

 

Přes naše území bude dnes v noci přecházet studená fronta, která bude velmi konvektivní. V tuto chvíli se nachází v západních Čechách a vyskytuje se na ní poměrně silný déšť. Podle meteorologických modelů se na této frontě očekává zvýšená labilita. To znamená, že by se v atmosféře mohla vyskytovat energie, která by tak mohla přinést i nějakou bleskovou aktivu. S touto variantou počítá i Estofex, který je na konvektivní jevy specialista. Očekává, že by se v Čechách a na jihozápadní Moravě mohla ojediněle objevit noční bouřka.

Předpověď bouřek pro Evropu

Obr. 1 Předpoklad bouřek dle Estofexu na dnešní večer a noc

Zdroj: estofex.org

Detekce blesků nad územím České republiky 9. března 2017

Obr. 2 Aktuální blesky nad Německem, dle detekce blesků

Zdroj:

 

Statistika blesků je pro rok 2017 velmi slabá a počet blesků můžeme spočítat i na prstech jedné ruky. V Německu se však v tuto chvíli vyskytuje hned několik bleskových výbojů a není vyloučeno, že se tyto výboje objeví v České republice.

Aby toho nebylo málo, tak zároveň se od západu až severozápadu bude ve vyšších hladinách atmosféry poměrně rychle ochlazovat, takže na některých místech, zejména od poloh nad 800 m n. m., se může objevit přechodně silné sněžení. V jarních měsících se často stává, že konvektivní srážky stahují ledový vzduch i do nižších nadmořských výšek. Tyto situace přináší velká překvapení zejména pro řidiče, protože z jarního předchozího dne, se mohou probudit do bílého rána. Vertikální vzdušné proudy jsou totiž při konvekci daleko významnější, než při trvalých srážkách.

Radarové odrazy srážek 9. března 2017 v České republice

Obr. 3 Aktuální přechod studené fronty přes střední Evropu.

Zdroj: bourky.com

Kde se zítra přechodně objeví sněhová pokrývka se však dozvíme až ráno.

Za studenou frontou se do České republiky bude velmi rychle nasouvat výběžek vyššího tlaku vzduchu od jihozápadu a to znamená, že se počasí na našem území začne stabilizovat. O víkendu by tak mohla převládat spíše zmenšená oblačnost a Sluníčko by mohlo maxima vytáhnout i k deseti stupňům. Rána však budou stále chladná až mrazivá.

 

Autor:TD

frame-scrollup