Přejme si tvrdou zimu
Před námi je další série nadprůměrného počasí, což je sice dobrá zpráva, protože opět nemusíme topit, venku můžeme přes den chodit jen v tričku a ráno nemusíme škrabat okna u aut. Jenže tím výčet pozitivních věcí končí.
Příroda ve střední Evropě se nám velmi rychle transformuje a během posledních let prochází výraznými změnami. V přírodě se začíná objevovat hmyz, který bychom před pár lety našli jen ve Středozemí nebo v Africe. Některé druhy se navzájem kříží a tak vznikají zcela jedinečné organismy, které se nově pojmenovávají.
I v tomto případě bychom asi nenašli negativní elementy, jednoduše se zvyšuje druhová pestrost. Jsou tu však změny, které jsou vyloženě nebezpečné. Už několikrát jsme zde zmiňovali kůrovce, který se letos rozmnožil hned několikrát a vypadá to, že ještě se jednou letos rozmnoží. Má rád teplo a sucho, což v následujících bude zajištěno.
Dalším nebezpečmí však pravděpodobně začnou být různé viry, které se v naších zeměpisných šířkách nikdy nevyskytovaly.
V Břeclavské nemocnici před pár týdny zemřela žena, která se nakazila západonilskou horečkou. V těchto dnech byl ve stejné nemocnici hospitalizován muž, který byl taktéž nakažen stejnou nemocí. Vše nasvědčuje tomu, že na jižní Moravě se letos tato velmi nebezpečná nemoc začala vyskytovat. Je velmi pravděpodobné, že je touto nemocí nakaženo více lidí, ale jejich projevy nejsou tak vážné. Může se projevit jen nachlazením nebo se její příznaky vůbec neprojeví.
Jižní Morava je nejteplejší oblast České republiky a pravděpodobně ptáci z jihu ji sem dovlekly. Člověk se pak touto nemoci může nakazit po pýchnutí komára. Není to však jediný virus, který se v Evropě začíná objevovat. Navíc podle vědců se v Evropě může objevit i malárie. Jestli zde nebudou zimy, tak je to jen otázka času.
Obr. Z jižní Evropy se k nám přibližuje nebezpečný komár tygrovaný, který přenáší tropické nemoci
Zdroj: idnes.cz
Proto si přejme krutou zimu, která zastaví přemnožování teplomilných druhů ve střední Evropě.
Autor: TD