Předpověď počasí na Vánoce je většinou zapeklitá

Předpověď počasí na Vánoce je většinou zapeklitá
18.12.2017
Budiž příkladem rok 2012, kdy se předpověď na Štědrý den lišila o neuvěřitelných 20 °C!

Vánoce se blíží, obchody praskají ve švech, pošťáci nestíhají roznášet poštu a meteorologové jsou opět pod drobnohledem široké veřejnosti. Pro meteorology je to profesně nejhorší období v roce, protože snad každý den dostávájí tu samou otázku, budou bílé Vánoce? Kéž by byla jasná odpověď. Vánoce jsou totiž velmi zajímavým obdobím. Pravidelně se kolem Vánoc nad střední Evropou odehrává boj mezi pevninou a oceánem. Pevnina = zima, oceán = teplo.  Někdy jsou boje tak vyrovnané, že ani dva dny před Vánocemi není jasné, zda bude zima nebo teplo a to doslova.

Budiž příkladem rok 2012, kdy se předpověď na Štědrý den lišila o neuvěřitelných 20 °C! Problém byl v tom, že některé modely čekaly, že k nám vpadne pevninský ledový vzduch z Ruska, ve kterém by se teploty přes den pohybovaly kolem -10 °C nebo vlhký teplý vzduch z oceánu, který by teploty vyhnal k plus 10 °C. Kdo vyhrál? Oceán.

I letos se odehraje na Vánoce ve střední Evropě přetahovaná. Nebude tak výrazná, jako tomu bylo v roce 2012, ale rozdíly mohou být i tak velké. Na jedné straně mrazivé počasí se sněhovou pokrývkou a na straně druhé, teplé deštivé počasí s teplotami kolem 7 °C.

Ještě před pár dny to vypadalo, že mráz letos vyhraje a Vánoce budou konečně na většině území na sněhu. Čím více se však Vánoce přibližují, tím šance Atlantiku a tím pádem teplého počasí rostou. Podle dnešních předpokladů to vypadá téměř jistě, že v Čechách na Štědrý den bude teplota nad nulou. Na Moravě, která je dál od oceánu, jsou šance celkem vyrovnané.  Některé modely právě na Štědrý den čekají od západu přechod teplé fronty, což by znamenalo, že na Moravě by mohlo i sněžit.

Ať už Štědrý den dopadne jakkoliv, tak je velmi pravděpodobně, že zbytek Vánoc se stejně ponese ve znamení bláta a tepla a to dokonce i na horách.  Předpovědi budeme dále upřesňovat.

Maximální teploty pro Štědrý den roku 2017

Obr. 1 Jedna z možností na Štědrý večer z pohledu modelu GFS

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup