Předpověď na Vánoce se dramaticky mění!

Předpověď na Vánoce se dramaticky mění!
20.12.2018
Situace se začíná poměrně dost zamotávat.

Vánoce jsou pro meteorology velmi zvláštním obdobím. Žádné období v roce se tolik nesledují předpovědi, než právě na Vánoce. Zákon schválnosti však vždy připraví na toto období poměrně složitou meteorologickou situaci. Je tomu tak i letos, i když ještě před několika desítkami hodin to tak nevypadalo a vše nasvědčovalo tomu, že nás čekají prostě jen teplé Vánoce.  Co se tedy zase děje?

Jistě si vybavujete náš článek z úterý 18. 12. 2018, kdy jsme Vás informovali o tom, že Vánoce šance na bílé Vánoce jsou velmi nízké. Citovaly jsme hlavní model GFS a jeho průměry.  Pro připomenutí Vám tento snímek ještě jednou přikládáme.

Obr. 1 Předpověď teploty v hladině 850 hPa z 18. 12. 2018

Zdroj: wetterzentrale.de

Všimněte si zejména průměrné teploty v hladině 850 hPa, na Štědrý večer, která měla dosahovat zhruba +3 °C. Když se však podíváme na stejnou předpověď, kterou model vydal dnes o půlnoci, tak zjistíme, že průměrná teplota bude výrazně nižší a to téměř o 6 °C.

Obr. 2 Předpověď teploty v hladině 850 hPa z 20. 12. 2018

Zdroj: wetterznetrale.de

A co tyto změny znamenají pro počasí u nás? Za prvé je potřeba říci, že se možná nad Českou republikou vytvoří teplotní rozhraní, takže by mohlo být chladnější v severní polovině území.

V tuto chvíli to vypadá, že se v průběhu Štědrého dne bude od severu ochlazovat a z pondělí na úterý by se zejména v severní polovině území mohly vyskytovat sněhové přeháňky.  Ještě včera očekával evropsky model ECM přes den 10 °C, ale dnes očekává maximálně 2 až 6 °C a to ještě patří mezi jeho nejteplejší průměry. Situace se tedy začíná poměrně dost zamotávat.

Obr. 3 Průměry modelu ECM zrušily oteplení na Štědrý den

Zdroj: meteociel.fr

Jak na změnu zareaguje Český hydrometeorologický ústav, můžeme zjistit krátce po 12. hodině

Včerejší předpověď:

Předpověď na *pondělí* (00-24):

Oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, později nad 1000 m

srážky sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní

teploty 6 až 10 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy

kolem 15 m/s.

Zdroj: chmi.cz

Dnešní předpověď:

Připravuje se…

frame-scrollup