Před námi je vrchol léta

Před námi je vrchol léta
31.07.2017
Vzduchová hmota, která se do České republiky dostane v průběhu dnešního dne, bude pouze předkrmem toho, co nás čeká zítra.

Několikrát střední Evropa odolávala vlně veder, která se často vytvářela v Portugalsku. Od západu až severozápadu se často do Evropy dostávaly studené fronty, které narušovaly horké pole. Již v červnu bylo vidět, že horké vlny mají letos obrovský potenciál. V jižní Evropě padalo mnoho rekordů, ale střední Evropu vždy ty nejvyšší teploty minuly.

Přesně na přelomu léta se však Atlantik výrazně uklidnil a studené fronty nemají takovou dynamiku. Navíc se z Afriky utrhla bublina velmi horkého vzduchu, která se netransformuje.

Vzduchová hmota, která se do České republiky dostane v průběhu dnešního dne, bude pouze předkrmem toho, co nás čeká zítra. V průběhu dnešního dne se totiž v 850 hpa nad nás dostane teplota, která se bude pohybovat kolem 18 °C. To vyžene teploty při zemi na 31 až 35 °C. Již v průběhu noci se však budou dít divy, protože teplota ve výšce kolem 1 100 m n. m. bude od jihozápadu prudce stoupat. V noci bude tepleji v Čechách, tam se totiž dostane až 23 °C. Zítra se toto horké pole dostane i na Moravu a do Slezska.  Zítřejší maximální teploty se budou pohybovat mezi 34 až 38 °C, ojediněle však nelze vyloučit teploty, které budou atakovat 39 °C. Největší pravděpodobnost na takto vysoké teploty je ve středních Čechách.  Večer od západu bude přes naše území postupovat studená fronta, která začne atmosféru přeci jen ochlazovat. Na Moravě by však noc z úterý na středu mohla být velmi teplá a vyloučena není ani tropická noc.

Teploty vysoko nad 30 °C zasáhnou naše území

Obr. 1 Zítřejší teploty budou opravdu extrémní

Zdroj: chmi.cz

Ochlazení však nepřijde do jižní Evropy a například v Chorvatsku se vůbec neochladí. To znamená, že teplo se bude mít nutkání od jihu znovu vracet. Vše nasvědčuje tomu, že zejména na Moravě budou tropické dny pokračovat ve čtvrtek i v pátek.  Obecně se bude nad střední Evropou vlnit studná fronta, zároveň však teplo bude mít největší sílu z tohoto roku, takže je možné, že se velmi horké počasí vrátí i do Čech. Jedno je jisté. Máme před sebou vrchol léta.

Autor: TD

frame-scrollup