Pranostiky na příští dny

Pranostiky na příští dny
14.09.2015
Pranostiky na příští dny, aneb vyjdou předpovědi našich předků?

Dnes 14. září má svátek Radka, ale podle starého liturgického kalendáře byl tento den svátek Povýšení svatého Kříže. Křesťané si v tento den připomínají nazpět získání svatého kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. K tomuto dni se váže i mnoho pranostik, zřejmě proto, že se lidé scházeli, konaly se poutě a počasí bylo důležité téma hovoru.

První dnešní pranostika připomíná brzký příchod podzimu: „Po svatém kříži, podzim se blíží.“ V letošním roce, ale s tímto datem přijde poměrně teplé babí léto, kdy se na Moravě, po menším úterním ochlazení, dočkáme místy i tropického čtvrtku. V Čechách bude příchod slunečného počasí opožděn, dnes přichází studená fronta, která s sebou přináší od západu srážky, ale už od středy se dočkáme teplot nad 24 °C. Další pranostika tvrdí: „Na Povýšení svatého kříže, odkud fouká vítr, odtud přijde drahota.“ Drahotou se označuje zima. Pro naše předky byla zima krutá, bylo potřeba si nashromáždit dříví a potraviny na krušné časy. Tomu dosvědčuje zápis z kroniky o roku 1317: „Byla opět nesmírná drahota pro neobyčejně tuhou zimu a množství sněhu.“ Poslední pranostika označuje tento den, jako vhodný pro stříhání ovcí: „Svatý Kříž - ovčí stříž.“

Zítřejší den se taktéž nese v duchu pranostiky. 15. září je označováno jako svátek Nanebevstoupení Panny Marie. V tento den je vyzdvihována bolest, kterou Panna Marie prožila při ztrátě syna Ježíše. Pranostika hovoří: „Od Marie Sedmibolestné teplota rychle poklesne.“ V letošním roce naopak teploty budou růst až do čtvrtka, po něm přijde chladnější a deštivý víkend s teplotami pod 20 °C. V tento den se v kostelech světila semena, která prý pak zaháněla bouřky, krupobití a povodně.

I k 16. září se vztahuje několik pranostik. Dle kalendáře svátek slaví Ludmila. Svatá Ludmila, babička sv. Václava, přináší déšť, alespoň pranostika říká: „Svatá Ludmila deštěm obmyla,“ avšak v tento den se srážek zřejmě nedočkáme. Další pranostika káže: „Na Ludmily světice obouvej střevíce.“ A „Ludmila, patronka česká – po létu se stýská.“ Obě tyto pranostiky naznačují ochlazení, kterého se skutečně dočkáme, ale až po 17. září.

Tyto dny se nesou dle pranostik v chladném duchu, avšak pro rok 2015 hlásíme odedneška slunečné počasí, konečně si užijeme vyhlížené babí léto, které se po mírně chladnějším úterku alespoň pár dní ukáže.

frame-scrollup