Pozorujte 5 planet na ranní obloze

Pozorujte 5 planet na ranní obloze
24.01.2016
Pokud vstáváte brzy ráno do práce, pak vám asi neunikla skutečnost, že na obloze září několik jasných hvězd. Víte ale, že některé z nich jsou ve skutečnosti planetami ? V příštím týdnu jich budeme moci pozorovat ve stejnou dobu a pouhým okem hned 5.

Ze všech planet bude obloze nejvíce dominovat planeta Venuše nad jihovýchodním obzorem. Je totiž nejjasnější ze všech planet a hned po Měsíci také vůbec nejjasnější objekt noční oblohy. Další velice jasná planeta je Jupiter, kterou tou dobou najdeme na jihozápadní světové straně. Mezi Venuší a Jupiterem se budou ukrývat planety Mars a Saturn, které nejsou zase tak jasné, ale dosahují větší jasnosti než většina hvězd na obloze. Platí, že Mars najdeme nad jižní světovou stranou (v polovině pomyslné cesty mezi Jupiterem a Venuší). Saturn pak bude mezi Marsem a Venuší. A konečně planeta Merkur - to bude opravdová třešnička na dortu. Merkur se bude lehce ztrácet ve slunečním svitu a příliš nám nepomůže ani fakt, že bude jen málo jasná a k tomu poměrně nízko nad obzorem. 

 

Planety sluneční soustavy na noční obloze

 

Pouhým okem i ve většině amatérských dalekohledů se navíc Merkur jeví spíše jako hvězda, než-li planeta. Přesto ji lze na obloze bezpečně identifikovat - zejména díky její pozici mezi hvězdami a tomuto seskupení, které nám pomůže udělat si představu o tom, kde by se planeta měla nacházet. Všechny planety by totiž šlo proložit jedním obloukem, který by v podstatě na naši nebeskou sféru promítal rovinu ekliptiky - rovinu, po které se pohybují planety sluneční soustavy. Ve stejné rovině se nachází i náš Měsíc v době, kdy nastává zatmění Slunce. Měsíc se mezi planetami bude nejvíce vyjímat od prvního února. V tu dobu bude poblíž planety Mars - bude ve fázi první čtvrti a bude postupně couvat. V prvním únorovém týdnu jej navíc budeme moci pozorovat v podobě tenkého měsíčního srpku nízko nad východním obzorem - poblíž planety Saturn (3. a 4. února), Venuše (5. a 6. února) a Merkur (6. února).

 

Putování měsíce na noční obloze

 

Pozorovat všech pět planet můžete vůbec nejlépe v období na konci ledna. Větší část seskupení planet by přitom měla být pozorovatelná až do konce února. Nejdříve nám z planetární pětice zmizí Merkur, který bude zapadat pod východní obzor. V březnu nám pak v ranních hodinách začne také Jupiter pomalu, ale jistě, zapadat - tentokrát pod západní obzor a později se k němu přidá i Venuše, která si zase vybere obzor východní. Na pozorování či fotografování této vzácné události je tedy dobré vyrazit ještě v lednu a to při první příležitosti (jamile počasí dovolí), přibližně hodinu před východem slunce. Platí přitom, že výhodu bude mít ten, kdo bude mít čistou oblohu a dobrý výhled zejména nad východní obzor.Autor: PH

frame-scrollup