Pozor, ojediněle se budou vyskytovat sněhové bouře

Pozor, ojediněle se budou vyskytovat sněhové bouře
16.01.2018
Od západu nás budou přecházet jednotlivé frontální systémy, frontální vlny, ale i silné přeháňky.

 

Dnešním dnem začíná meteorologická divočina. Do střední Evropy vtrhnulo proudění z Atlantického oceánu, ale není přeci jen tak silné, jak tomu bylo v prosinci a navíc přináší výrazně nižší teploty. V následujících čtyřech dnech můžeme očekávat velmi dynamické počasí, rychlé střídání teplot a ojediněle i sněhové bouře.

Hluboká tlaková níže nad Islandem ovlivňuje počasí u nás

Obr. 1 Výrazná tlaková níže nad Islandem

Zdroj: wetterzentrale.de

Vše podstatné zajistí řídící tlaková níže nad Islandem, která je velmi prohloubená. Kolem této tlakové níže se roztáčí velmi vlhký vzduch. V noci a dnes ráno přes naše území postupovala okluzní fronta, na které se většinou vyskytovalo občasné sněžení, ale v západních Čechách se už jednalo v nížinách o srážky dešťové.  Podobný trend bude pokračovat i v následujících dnech. Obecně můžeme říci, že v Čechách bude tepleji než na Moravě. Tam se totiž o víkendu dostal velmi studený pevninský vzduch, takže jsou zde pro zimu lepší podmínky, než v Čechách.

Od západu nás budou přecházet jednotlivé frontální systémy, frontální vlny, ale i silné přeháňky. Srážky budou od vyšších poloh v Čechách a na severu a  severovýchodě i v nížinách sněhové.  Přechodně se však sněhové srážky mohou objevit ve všech polohách celého našeho území. V noci při vyjasnění mohou teploty prudce klesat pod nulu, takže hrozí náledí.

Ve vlhkém proudění se často budou tvořit přeháňky, které pokud budou sněhové, tak mohou snížit dohlednost i pod 500 m. V takovém případě může během krátké chvíle napadnout i několik cm nového sněhu. 

Proto je třeba na silnících dávat velký pozor, od vyšších poloh se navíc mohou tvořit sněhové jazyky na horách dokonce i závěje.

Na některých návětrných místech našich hor může do pátku napadnout až kolem 50 cm nového sněhu.

Poznámka: Definice sněhových bouří

Velmi nebezpečné jsou sněhové bouře. Spojuje se při nich účinek sněhu, silného větru, který víří sníh a mrazu a mohou zcela ochromit veškerou dopravu, stejně jako celá města a aglomerace. Dochází ke zdánlivému splynutí země a oblohy, výraznému snížení dohlednosti (tzv. bílá tma) a mohou být doprovázeny i blesky.(CHMI) Pro vyhlášení extrémního stupně nebezpečí však musí tyto bouře splnit určitá plošná kritéria, což není případ této situace.

 

Autor: TD

frame-scrollup