Pozor na Thomase

Pozor na Thomase
23.02.2017
Západní Evropu již začíná ovlivňovat tlaková níže Thomas, která se prohloubila nad Atlantickým oceánem.

Západní Evropu již začíná ovlivňovat tlaková níže Thomas, která se prohloubila nad Atlantickým oceánem.  Po její přední straně k nám proudí velmi teplý vzduch a dnešním dnem tento příliv vrcholí. Maximální denní teploty se dnes pohybují mezi 11 až 15 °C, ojediněle se však dostávají i k neuvěřitelným 17 °C!  Nejtepleji je v jihozápadních Čechách, kde se projevuje Alpský fén.  Na horách, na severu je výrazněji chladněji, teplota se na Luční Boudě pohybuje jen pár desetinek nad nulou.

Maximální teplota vzduchu nad naším územím 23. února 2017

Obr. 1 Teplota vzduchu v 14:00 v České republice

Zdroj:chmi.cz

Na jedné straně přináší Thomas do střední Evropy vyloženě jarní počasí, ale na druhou stranu bude mít tato níže na svědomí výrazné ochlazení, silný vítr a nemůžeme vyloučit ani ojedinělé bouřky. Studená fronta bude přes naše území přecházet ve večerních hodinách a velmi rychle se za ní bude vzduch ochlazovat. Nejvíce to pocítí obyvatelé na horách. Tam by ještě večer měl déšť přecházet ve sněžení.  Ochlazení se však během zítřejšího dne začne projevovat i v nížinách. Maximální teploty se budou zítra pohybovat jen do 8 °C a od severu se bude dál ochlazovat. Zítra ve večerních hodinách by se i v nížinách mohly vyskytovat sněhové přeháňky.

Záplavy na náměstí s pískovcovou sochou

Obr. 2 Synoptická situace nad Evropou k zítřejšímu dni

Zdroj: chmi.cz

S ochlazením však přijde do České republiky silný vítr. Český hydrometeorologický ústav vydal upozornění s vysokým stupněm nebezpečí téměř na celé území, kromě Jihomoravského a Zlínského kraje. Očekává se, že maximální nárazy větru by na frontě mohly přechodně dosáhnout až 30 m/s, na horách dokonce i 35 m/s.  Proto by jste si měli zabezpečit předměty, které by mohl vítr poškodit a vozidla je lepší parkovat daleko od stromů, aby nebyla poškozena při případných polomech.  Vítr bude slábnout během pátečního odpoledne.

Silný vítr nad územím České republiky v únoru 2018

Obr. 3 Předpověď větru dle numerického modelu Aladin na zítřejší ráno

Zdroj:chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup