Pozor na silné bouřky!

Pozor na silné bouřky!
11.07.2016
Vzhledem k tomu, že studená fronta bude zvlněná, tak je třeba počítat, že i zítra bude zaměstnávat počasí v České republice.

Dnes vrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu až jihu. Ve vyšších hladinách atmosféry se do střední Evropy dostává hmota s teplotou kolem 20 °C. Takto vysokou teplotu můžeme nazvat “supertropickou“. Kdyby tato hmota setrvávala nad naším územím déle, tak maximální teploty se dostanou až k 37 °C. Od západu se však začíná nasouvat zvlněná studená fronta. Na druhé straně této fronty jsou teploty zcela odlišné. Maximální teplota v hladině 850 hPa se pohybuje jen kolem 7 °C. Kdo trošku rozumí meteorologii nebo fyzice, tak je mu jasné, co v dalších hodinách bude následovat. Ke slovu se v odpoledních a večerních hodinách dostanou velmi silné bouřky.

Český hydrometeorologický ústav vydal upozornění na velmi silné bouřky a předpokládá se, že intenzivnější budou v Čechách. V bouřkách by se mohly vyskytovat kroupy, přívalové srážky, kdy by mohlo spadnout až 40 mm a také se očekává silný vítr s nárazy až 90 km/h.

Výstraha dle výstražné služby českého hydrometeorologického úřadu

Obr. 1 Výstraha na velmi silné bouřky.

Zdroj: chmi.cz

Estofex předpokládá velmi silné bouřky na většině území České republiky, tedy i na Moravě. Jen pro samotný krajní východ výstraha neplatí. Estofex ještě upřesňuje, že by se v bouřkách mohl vyskytnout tzv. microburst, což je lokální zesílení větru z horní části bouřky. Tento vítr klesá dolů a při dosažení země má největší sílu. Je pravděpodobné, že i dnes se mohou někde objevit supercely.

Výskyt bouřek podle předpovědi Estofex, nejvíce jich očekáváme u nás

Obr. 1 Předpoklad silných bouřek dle Estofexu

Zdroj: estofex.org

Vzhledem k tomu, že studená fronta bude zvlněná, tak je třeba počítat, že i zítra bude zaměstnávat počasí v České republice. Zda i zítra se budou vyskytovat silné bouřky, budeme ještě upřesňovat. Obecně však můžeme říci, že bouřková činnost by se zítra měla objevovat zejména na východě našeho území.  Právě na východě našeho území mohou ještě zítřejší maxima stoupat až k 30 °C.

Autor: TD

frame-scrollup