Pozdrav ze Sahary

Pozdrav ze Sahary
08.04.2016
Písek jde vidět nejlépe na vozidlech, ale jeho přítomnost můžeme pozorovat i na horách, kde se ještě vyskytuje sněhová pokrývka.

Možná se to stalo právě vám. Umyli jste si vůz, které bylo krásně naleštěné, ale pak přišel déšť a veškerá snaha mít čisté auto přešla ve zmar. Za všechno může písek, který se snáší nad střední Evropou s deštěm. Jeho původ musíme hledat hodně daleko na jihu. Jedná se totiž o písek ze Sahary.

Špinavé auto od saharského písku

Obr. 1 Písek na vozidlech nemile překvapuje každého jejich majitele

Zdroj: Severe Weather Europe

Nad Saharou se v minulých týdnech vyskytoval velmi silný vítr, který dal do pohybu velké množství písku. Tento písek se dostal do volné atmosféry a byl závislí na tom, kam ho proudění zanese. V předchozím článku o rekordních teplotách jsme vás informovali, že důvodem velmi teplého počasí bylo jižní proudění, které mělo původ ze Sahary.

Mapa oblastí zasažených saharským pískem

Obr. 2 Putující písek z Afriky do Evropy

Zdroj: Severe Weather Europe

Již v pondělí a v úterý si pozorný pozorovatel oblohy mohl všimnout toho, že nebe nemělo tmavě modrou barvu, ale bylo spíše kalné. To už se ve vyšších hladinách atmosféry písek vyskytoval, ale neměl se jak dostat dolů. Vše se změnilo se srážkami. Vodní kapičky se navázaly na jádra písku a padaly spolu na zem.

Snímky písku z dužice

Obr. 3 Družicový snímek zachycující písek v atmosféře

Zdroj: Eumetsat

Písek ze Sahary je na první pohled nežádaný pro obyvatele střední Evropy, ale opak je pravdou. Nejedná se výjimečnou situaci. Písek ze Sahary velmi často putuje po celém světě. Ve střední Evropě jeho přítomnost zlepšuje kvalitu půdy. V Amazonii dokonce jeho spad podporuje místní flóru. Písek totiž obsahuje živiny a obohacuje tím tak ostatní půdy.

Saharský písek se dostává nad Evropu

Obr. 4 Směr postupu písečného prachu

Zdroj: NASA

Písek jde vidět nejlépe na vozidlech, ale jeho přítomnost můžeme pozorovat i na horách, kde se ještě vyskytuje sněhová pokrývka. Sníh totiž není čistě bílý, ale má nádech do žluté barvy. 

Autor: TD

frame-scrollup