Povodně v severní Británii

Povodně v severní Británii
08.12.2015
Přívalové srážky v minulých dnech zasáhly Velkou Británii, konkrétně oblast Lake District. Zejména v části Cumbria se za 24 hodin srážkové úhrny pohybovaly v průměru kolem 145 mm.

Přívalové srážky v minulých dnech zasáhly Velkou Británii, konkrétně oblast Lake District. Zejména v části Cumbria se za 24 hodin srážkové úhrny pohybovaly v průměru kolem 145 mm. Nejvíce srážek spadlo na meteorologické stanici Honister, kde bylo za 24 hodin naměřeno 352 mm. Takto vysoká hodnota se stala rekordní pro celou Velkou Británii. Nikdy před tím nespadlo na území Velké Británie tolik vody za 24 hodin.

Oblast nízkého tlaku dostlala jméno Desmond. Tato bouře kromě velmi vydatného deště přinesla i silný vítr s nárazy přesahující 110 km/h. Na horské stanici Cairngorm dokonce náraz větru dosáhl až 209 km/h!

Předpověď srážek nad územím Velké Británie

Předpověď akumulace srážek do 10. 12. 2015 (ukweatherforecast.co.uk)

 

Srážky, které postupovaly od jihozápadu, se nad touto oblastí zastavily a intenzita díky střihovému efektu stále sílila. Během krátké chvíle se několik místních potoků proměnilo v dravé řeky. Většina povodňových bariér nevydržely nápor vody a ty pustily řeky do ulic.

Rozlévající se řeka po vydatných deštích do městské zástavby

Voda vtrhla do ulic i přes povodňové opatření ((ukweatherforecast.co.uk)

 

Předpověď pro tamní oblast není vůbec příznivá, protože osa hlavního proudění a s ním spojený jet stream bude i v dalších dnech postupovat přes Velkou Británii. Srážkové úhrny už nebudou tak výrazné, jako tomu bylo v posledních dnech, ale vzhledem k nasycenosti povodí lze očekávat, že se povodně budou opakovat. Situaci by zachránila pouze mohutná tlaková výše, která je v tuto chvíli v nedohlednu.

 

Vydatné srážky i v Norsku

Silné deště se nevyskytují pouze ve Velké Británii, ale v posledních dnech se četné a vydatné srážky objevily i v západním Norsku. Zde jsou na trvalé srážky zvyklí, vždyť město Bergen patří mezi nejdeštivější místa v Evropě. I tak na některých místech před pár dny došlo k povodním, jako například v regionu Rogalland, kde se rozlila vodní nádrž Helleland.

Projížějící automobily rozlitou řeku po vydatných deštích

Rozvodněná přehrada v Hellelandu – Norsko (Severe Weather Scandinavia)

Autor: TD

 

Zdroje: www.ukweatherforecast.co.uk

              www.yr.no

 

 

frame-scrollup