Polární vzduchové hmoty
Během dvou týdnů do střední Evropy pronikly dva vpády ledového vzduchu původem ze severu. Rozdíl však byl v tom, přes co tyto ledové hmoty putovaly a kde vznikly. Na konci roku k nám pronikl kontinentální vzduch z Ruska a v těchto dnech k nám proudí oceánský vzduch z Atlantického oceánu. Pojďme se podívat na fyzikální rozdíly těchto vzduchových hmot.
Polární mořský vzduch
Pochází ze středních až vysokých šířek Severní Ameriky a vlastnosti mořské vzduchové hmoty nabývá při postupu přes Atlantik. Vzduch je vlhký, protože se obohatil nad oceánem velkým množstvím vodních par, a proto i vertikální vývoj oblačnosti je i v zimě značný. To je důvod, proč jsme například v pondělí mohli pozorovat nad územím České republiky první bouřky letošního roku. Obecně platí, že v zimě přináší polární vzduch hodně sněhu do vyšších nadmořských výšek, naopak při zemi je v nížinách teplo, srážkymohou být smíšené nebo i dešťové.
Polární pevninský vzduch
V zimě vzniká nad pevninou východní Evropy a Ruska. Jeho teplotní zvrstvení je stabilní, takže nevzniká konvektivní oblačnost, protože vzduch je poměrně suchý, je vertikální vývoj této oblačnosti většinou malý. V zimním období přináší polární pevninský vzduch ochlazení ve všech polohách, protože v této době je zemský povrch v Rusku chladnější než ve střední Evropě. Vyskytuje se zde přízemní ledová hmota. Převládá mrazivé a bezoblačné počasí, občas se vyskytují mlhy.
Obr. Přehled vzduchových hmot mířící do střední Evropy
Zdroj: in-pocasi.cz
V tuto chvíli je nad střední Evropou polární mořský vzduch. Nejtepleji je v nížinách a s vyšší nadmořskou výškou teplota klesá. Během víkendu by k nám měl proniknout arktický pevninský vzduch, takže výrazně ubude srážek a hlavně teploty budou postupně ve všech polohách záporné. Tam, kde bude sněhová pokrývka, vyjasní se a utiší se vítr, může teplota ojediněle poklesnout až k -18 °C.
Autor: TD