Polární vortex se rozpadne a přírodu čeká šok

Polární vortex se rozpadne a přírodu čeká šok
08.04.2019
Klíčovým tlakovým útvarem bude tento týden tlaková výše nad Skandinávii, což vůbec není pro střední Evropu dobrá zpráva.

Bohužel, to co jsme avizovali minulý týden, se tento týden stane skutečností. Díky tomu, že se v průběhu zimních měsíců února a března do střední Evropy nedostal žádný výraznější vpád ledového vzduchu ze severu, takže příroda dostane tvrdý direkt až v dubnu. Když se podíváme do zahrad, tak je jasné, co bude hlavním rizikem…

Za vše může polární vortex, o kterém už jsme tu několikrát psali. Ten byl letos opravdu hodně aktivní a velmi dlouho vydržel kolem sebe vířit ledový vzduch kolem severního pólu.

Na prvním obrázku můžete vidět, zonální vítr. Kromě měsíce ledna, kdy na chvíli tento zonální západní vítr ustál, jsme se do záporných čísel nedostali.  Během tohoto týdne nás čeká výrazné zeslábnutí západních větrů a zároveň NAO půjde do silného záporu. Ledový vzduch ze severní Evropy se tak začne vylévat k jihu.

Obr. 1 Zonální proudění v hladině 10 hPa., plusové hodnoty znamenají západní větry a záporné hodnoty východní větry

Zdroj: atmos.albany.cz

Obr. 2 Severoatlantická oscilace půjde do největšího záporu za poslední tři měsíce

Zdroj: NAO

Záporná fáze NAO přináší však i teplé advekce od jihu, jen záleží, kde se vytvoří klíčové tlakové útvary. Vše nasvědčuje tomu, že klíčovým tlakovým útvarem bude tento týden tlaková výše nad Skandinávii, což vůbec není pro střední Evropu dobrá zpráva.  Většinou to znamená suché, studené a větrné počasí, což jarní příroda vždy těžce nese.

Co to bude konkrétně znamenat pro počasí u nás, si povíme v zítřejším článku. V tuto chvíli můžeme říci jen to, že od zítřejšího dne bude s každým dnem chladněji.

Autor: TD

frame-scrollup