Podzim může pokračovat

Podzim může pokračovat
31.10.2017
Na stabilní zimu je totiž stále moc brzo.

Po extrémní vichřici, ze které se mnoho obyvatel střední Evropy stále vzpamatovává a po sněhových vločkách, které se místy objevily i v nížinách, vše nasvědčuje tomu, že podzim bude pokračovat. Současné počasí je asi o 8 °C chladnější než je dlouhodobý normál. Pokud jste si však mysleli, že s tímto ochlazením přichází zima, tak jste na omylu. Na horách sice leží sníh, ale ten pravděpodobně do pár desítek hodin opět roztaje.

Na stabilní zimu je totiž stále moc brzo. Zítra začíná listopad a to je měsíc, který patří ve střední Evropě mezi ty nejstabilnější vůbec. V tomto období se totiž velmi často nad Evropou usazuje mohutná tlaková výše, která blokuje frontální systémy od západu. Někdy se frontální zóna nachází o něco jižněji, takže počasí může být o něco zajímavější.

Podle klimatického modelu by však letošní listopad měl být přeci jen odlišný, protože očekává, že mohutná tlaková výše se vytvoří severně od Velké Británie a v jihovýchodní části Evropy by se měla udržovat oblast nízkého tlaku vzduchu. Když se ale podíváme na numerické modely, tak ty s touto variantou minimálně do poloviny listopadu nepočítají a naopak spíše preferují klasický listopad s tlakovou výší centrální částí Evropy.

Synoptická situace 13. listopadu 2017

Obr. 1 Dlouhodobý předpoklad rozložení tlakových útvarů pro měsíc listopad

Zdroj: meteociel.fr

synoptická situace nad evropou 30.10.2017

Obr 2. Předpověď modelu GFS na polovinu listopadu

Zdroj: wetterzentrale.de

Daleko vhodnější je však pracovat právě s krátkodobými modely, takže můžeme v tuto chvíli říci, že v první dekádě nás zimní počasí určitě nečeká. Naopak se postupně začne oteplovat a o víkendu se můžeme těšit opět na teploty, které budou pravděpodobně přesahovat 10 °C. Ve čtvrtek se dokonce místy teploty dostanou až k 15 °C. Noční teploty budou zůstávat opět lehce nad nulou.

Autor: TD

 

 

frame-scrollup