Počasí v Rusku a mistroství světa v hokeji

Počasí v Rusku a mistroství světa v hokeji
10.05.2016
Dnešní maximální teplota v Moskvě vystoupila na 26 °C a na obloze převládala zmenšená oblačnost.

V Rusku v těchto dnech probíhá mistroství světa v hokeji, které se pořádá každý rok. Již několik let probíhá v termínu, které se zimním počasím nemá nic společného. V Evropě končí hokejové sezóny v průběhu dubna a většina stadionů rozpouští přes horké měsíce ledovou plochu a začíná se opět až v průběhu srpna. Pokud jste byli někdy na klasickém hokejovém stadiónu v jarních měsících, kdy Slunce svítilo, tak určitě víte, že na stadionu bylo i přes ledovou plochu velké vedro a nedýchatelno. Velké plechové střechy způsobovaly, že se objekt doslova přehříval.

Plechový zimní stadión v Olomouci

Obr. 1 Klasický stadión se díky jarnímu a letnímu Slunci velmi rychle přehřívá a místo zimního stadionu připomíná v tomto období spíše skleník (Olomouc)

Zdroj: olomouc.cz 

Minsk aréna kde se odehrávalo mistrovství světa v hokeji

Obr. 2 Novodobá víceúčelová hala vybavena klimatizací (Minsk)

Zdroj: hokej.cz

 

V dnešní době už se velké mezinárodní akce hrají ve víceúčelových halách, které jsou vybaveny klimatizací a pokud je hala dobře udělaná, tak v podstatě nepoznáte, že je venku teplo. Na některých světových šampionátech však ještě tyto problémy stále přetrvávají. Například i v Moskvě, kde se hraje své zápasy reprezentace z České republiky, se průměrná teplota pohybuje kolem 25 °C.

Počasí v Moskvě a Petrohradě

Když se řekne Moskva nebo Petrohrad, tak si asi mnoho z vás vybaví zimu, mrazy a sníh. Ano s tím se dá souhlasit, ale jen v zimní polovině roku. Zejména Moskva má kontinentální klima, takže všechno záleží na přehřívání zemského povrchu. Na jaře a v létě se tento povrch rychle přehřívá a naopak na podzim a v zimě, kdy Slunce nemá téměř žádnou sílu, dochází k jeho ochlazování a vyrábí se zde v podstatě zima.

Této teorii odpovídá v podstatě i praxe. Dnešní maximální teplota v Moskvě vystoupila na 26 °C a na obloze převládala zmenšená oblačnost. Naši reprezentanti, kteří dnes dostali volno, si tak mohli užívat příjemného letního dne. Již ve čtvrtek by však měla přejít přes Moskvu studená fronta, která srazí teploty v průměru o 15 °C.  Nad tuto část Ruska pronikne polární vzduch od severu, kterého je na severním pólu ještě hodně.

Předpověď počasí pro Mosvku v následjících dnech

Obr. 1 Předpověď počasí pro Moskvu

Zdroj: yr.no

I v Petrohradě si mohou fanoušci užívat letního počasí, které však i zde ukončí výrazná studená fronta. V sobotu zde dokonce může přechodně sněžit, takže alespoň trošku bude královský zimní sport ve své kůži.

Autor:TD  

frame-scrollup